Papież ochrzci dzisiaj czterech katechumenów

Papież ochrzci dzisiaj czterech katechumenów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
7 lat temu
KAI / slo

Papież Franciszek dzisiaj późnym wieczorem podczas liturgii Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego udzieli sakramentu chrztu św. i bierzmowania i pierwszej komunii św. czterem katechumenom z Włoch, Albanii, Rosji i USA.

Na ceremonii oczekiwanych jest kilka tysięcy pielgrzymów z całego świata. Czterech młodych mężczyzn, którzy przyjmą sakramenty inicjacji chrześcijańskiej jest w wieku od 17 do 30 lat.

17-letni Amerykanin pochodzi z rodziny o wietnamskich korzeniach. Każdego roku w diecezji Rzymu sakrament chrztu przyjmuje ok. 100 dorosłych. Kilkoro z nich przyjmuje go w czasie liturgii Wigilii Paschalnej Zmartwychwstania Pańskiego.

Jak zapowiedział ks. Federico Lombardi SJ, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej w ramach Wigilii Paschalnej, która rozpocznie się dziś o godz. 20.30 sprawowane będą, zgodnie z rytuałem, liturgie: Światła, Sakramentów i Eucharystii. Ta pierwsza rozpoczyna się w ciemnościach, stopniowo rozświetlanych zapalanymi świecami przy śpiewie uroczystej pieśni "Exultet". W czasie Liturgii Sakramentów chrzest, a następnie bierzmowanie i I komunię św. przyjmą czterej katechumeni. Liturgia Wigilii Paschalnej będzie krótsza niż w latach ubiegłych, gdyż została uproszczona. Ta najdłuższa Msza św. w roku trwała zazwyczaj trzy godziny.

Mszę św. w Niedzielę Wielkanocną odprawi sam papież, bez koncelebransów. Rozpocznie się ona o godz. 10.15 i potrwa około półtorej godziny, a w samo południe Franciszek udzieli błogosławieństwa "Urbi et Orbi" (miastu i światu).

Zdaniem jezuity, w tym roku obrzęd ten potrwa znacznie krócej, nie będzie bowiem prawdopodobnie życzeń w różnych językach, gdyż - wyjaśnił - "jak już zdążyliśmy zauważyć w ciągu tych kilkunastu dni pontyfikatu Ojciec Święty mówi tylko po włosku, nie używa nawet swego ojczystego hiszpańskiego, bo nie chce nikogo wyróżniać".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież ochrzci dzisiaj czterech katechumenów
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież ochrzci dzisiaj czterech katechumenów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.