Papież: płodność, apostolskość i konsekracja znakami chrześcijan

Papież: płodność, apostolskość i konsekracja znakami chrześcijan
fot. PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI
KAI

„Bł. Armida zebrała nas razem i pomogła nam rozpoznać owe podstawowe cechy bycia chrześcijaninem dzisiaj: płodność, życie jako apostołowie oraz konsekracja w świecie” – powiedział papież Franciszek do uczestników pielgrzymki dziękczynnej za beatyfikację tej kobiety. Na audiencji znaleźli się członkowie Akcji Katolickiej. Przybyli też przedstawiciele Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca w Mediolanie i Misjonarek Królewskości Chrystusa – instytucji, do których powstania przyczyniła się Włoszka.

Ojciec Święty podkreślił wagę świadectwa bł. Armidy Barelli przebijającego w istnieniu z każdej z trzech wymienionych organizacji. Chodzi tu o płodność i kobiecy styl przywództwa prowadzące do stworzenia oraz rozwinięcia działalności placówki edukacyjnej. Franciszek wspomniał również o apostolskości, głoszeniu Ewangelii w powiązaniu ze wspólnotą, charakteryzującym Akcję Katolicką. Wreszcie o konsekracji, pozostając w świecie, która jest cechą Misjonarek Królewskości Chrystusa. W swojej działalności błogosławiona stanowi wzór dla nas wszystkich, jak na różny sposób możemy spełniać Bożą misję w czasach współczesnych – zaznaczył papież.

DEON.PL POLECA„Armida potrafiła odczytać znaki swoich czasów oraz najpilniejsze potrzeby: mówimy tu o potrzebie odnowionej troski o duchowość; o kształceniu i wezwaniu do zaangażowania się dla młodych kobiet; o wyzwaniu edukacyjnym i marzeniu o katolickim uniwersytecie we Włoszech; o pasji dla świata wychodzącej od przekonania o powszechności orędzia Chrystusa. Te kwestie były dla Armidy Barelli gruntem dla podejmowania wysiłku oraz misji” – wskazał Franciszek.

Stwierdził, że „w taki sposób wyprzedziła czasy Soboru Watykańskiego II, wprowadzając w życie styl wspólnotowy, w którym kobiety i mężczyźni, młodzież i dorośli, świeccy i księża pracują razem dla apostolskiego celu Kościoła, wszyscy razem pozostając protagonistami tej samej misji na mocy chrztu”. „Często mamy trudności z podjęciem zaangażowania, ponieważ wydaje nam się, że nigdy nie jesteśmy do tego zdolni, zarówno w wyborach osobistych, jak i w tych dotyczących służby na rzecz wspólnoty. Gdyby Armida przemawiała dziś tutaj, powiedziałaby nam jeszcze raz, iż jeśli powierzymy się Panu, nie ma nic niemożliwego. Powierzenie się Jemu nie jest delegowaniem zadań, ale aktem wiary, który dodaje wigoru i impetu nadziei oraz działaniu” – zaznaczył papież.

Armida Barelli (1882-1952) została beatyfikowana 30 kwietnia 2022 roku w Mediolanie. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 19 listopada.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Papież: płodność, apostolskość i konsekracja znakami chrześcijan
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.