Papież podkreślił, że w tym przypadku relacja z Bogiem może być fałszywa

Papież podkreślił, że w tym przypadku relacja z Bogiem może być fałszywa
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / ms

"Słowo Dekalogu jest właśnie zaproszeniem do związku z Bogiem, który nie byłby fałszywy, bez obłudy, do relacji, w której powierzamy się Jemu ze wszystkim, czym jesteśmy" - mówił dziś Ojciec Święty. Papież kontynuował cykl katechez poświęcony przykazaniom Bożym. Jego słów w auli Pawła VI wysłuchało dziś około 7 tys. wiernych.

W dzisiejszej audiencji Franciszek nawiązał do słów drugiego przykazania Bożego  "Nie będziesz wymawiał imienia Pana, Boga twego, bez szacunku" (Wj 20, 7). Zaznaczył, że choć słusznie interpretujemy je jako zachętę, by używać imienia Boga we właściwy sposób, powinniśmy zagłębić się w ich szersze znaczenie. "Wersja «nie będziesz wymawiał» tłumaczy wyrażenie, które dosłownie zarówno po hebrajsku jak i w języku greckim brzmi: «nie weźmiesz na siebie», nie przejmiesz tego na siebie" - tłumaczył papież.

Franciszek podkreślił, że takie rozumienie tych słów oznacza wejście z Bogiem w bliską relację, bez "obłudy, formalizmu i kłamstwa", otwiera nas na nowe życie w miłości z Bogiem.

Następnie Ojciec Święty zaapelował do wiernych, aby czyniąc znak krzyża "przeżywali codzienne działania w odczuwalnej i rzeczywistej relacji z Bogiem, to jest w Jego miłości." Wezwał ich również, aby nie zaniedbywali nauki dzieci poprawnego znaku krzyża i pielęgnowali ten pierwszy znak wiary. "Uczcie dzieci czynienia znaku krzyża! Czy widzieliście, jak to czynią dzieci? Czynią coś, czego znaczenia nie znają. Nie potrafią uczynić znaku krzyża. Trzeba je nauczyć, aby spokojnie i świadomie żegnały się w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. To pierwszy akt wiary dziecka. Waszym zadaniem domowym jest nauczenie dzieci czynienia znaku krzyża. Czy to jest zrozumiałe?"

DEON.PL POLECA

Przeczytaj pełny tekst przemówienia Franciszka >>

W dalszej części Franciszek zauważył, że mimo słów dekalogu, można dziś przeżywać fałszywą relację z Bogiem, nawiązał tym samym do postawy uczonych w Prawie i słów Jezusa: "Czyńcie i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie" (Mt 23,3). Słowa dekalogu zapraszają nas do relacji z Bogiem, w której zawierzamy Mu wszystko.

Papież zaznaczył również, że słowa drugiego przykazania sprawiają, iż nie możemy nigdy sobą pogardzać i źle myśleć o życiu. "Warto wziąć na siebie imię Boga, ponieważ On wziął na siebie nasze imię, aż do końca, nawet zło, które jest w nas, wziął je na siebie, aby nam przebaczyć, aby w naszych sercach umieścić swoją miłość. Dlatego właśnie Bóg głosi w tym przykazaniu: «Weź mnie na siebie, bo ja cię wziąłem na siebie». - mówił Franciszek

Na koniec papież ponownie wezwał, by uczyć dzieci poprawnego znaku krzyża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Papież podkreślił, że w tym przypadku relacja z Bogiem może być fałszywa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.