Papież ponownie odwiedzi kraje Ameryki Płd.

Papież ponownie odwiedzi kraje Ameryki Płd.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Podróż papieża Franciszka do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju w dniach 5-12 lipca br. nie będzie jego pierwszymi wizytami w tych południowoamerykańskich krajach. Jorge Mario Bergoglio odwiedził je bowiem wcześniej jako prowincjał jezuitów w Argentynie.

W Ekwadorze był po raz pierwszy w 1980 r., odwiedzając sześć kolegiów jezuickich w miastach: Portoviejo, Cuenca, Quito, Riobamba i Guayaquil. Najbardziej spodobało mu się kolegium Javier w Guayaquil, gdzie ojcem duchownym był o. Francisco Cortés, zwany ojcem Paquito, obecnie 90-letni. Ten hiszpański jezuita rozpoczął pracę w Ekwadorze 53 lata temu, aby pomóc w formacji młodych współbraci zakonnych. Zaprzyjaźnił się wówczas z o. Bergoglio i ich przyjaźń nadal trwa. W lipcu spotkają się w Guayaquil.

Ambasador Ekwadoru przy Stolicy Apostolskiej Luis Latorre ujawnił, że papież wyznał w rozmowie z nim, iż trzyma w swych papierach obrazek Matki Bożej Bolesnej, do której modli się codziennie. Jej kult jest bardzo rozpowszechniony w Ekwadorze.

Z kolei według misyjnej agencji Fides Franciszek dwukrotnie przebywał w Boliwii: w 1974 i 1979 r. Za pierwszym razem uczestniczył w spotkaniu prowincjałów jezuickich z Ameryki Południowej w Cochabambie. Przygotowywali się na nim do XXXII Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego. W 1979 r. o. Bergoglio wrócił do Cochabamby na spotkanie diecezjalnych dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych.

DEON.PL POLECA

Również dwukrotnie obecny papież był w Paragwaju. W 1977 r. uczestniczył w Asunción w spotkaniu prowincjałów jezuickich, zaś w 1980 r. w spotkaniu mistrzów nowicjatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież ponownie odwiedzi kraje Ameryki Płd.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.