Papież ponownie odwiedzi kraje Ameryki Płd.

Papież ponownie odwiedzi kraje Ameryki Płd.
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pk

Podróż papieża Franciszka do Ekwadoru, Boliwii i Paragwaju w dniach 5-12 lipca br. nie będzie jego pierwszymi wizytami w tych południowoamerykańskich krajach. Jorge Mario Bergoglio odwiedził je bowiem wcześniej jako prowincjał jezuitów w Argentynie.

W Ekwadorze był po raz pierwszy w 1980 r., odwiedzając sześć kolegiów jezuickich w miastach: Portoviejo, Cuenca, Quito, Riobamba i Guayaquil. Najbardziej spodobało mu się kolegium Javier w Guayaquil, gdzie ojcem duchownym był o. Francisco Cortés, zwany ojcem Paquito, obecnie 90-letni. Ten hiszpański jezuita rozpoczął pracę w Ekwadorze 53 lata temu, aby pomóc w formacji młodych współbraci zakonnych. Zaprzyjaźnił się wówczas z o. Bergoglio i ich przyjaźń nadal trwa. W lipcu spotkają się w Guayaquil.

Ambasador Ekwadoru przy Stolicy Apostolskiej Luis Latorre ujawnił, że papież wyznał w rozmowie z nim, iż trzyma w swych papierach obrazek Matki Bożej Bolesnej, do której modli się codziennie. Jej kult jest bardzo rozpowszechniony w Ekwadorze.

Z kolei według misyjnej agencji Fides Franciszek dwukrotnie przebywał w Boliwii: w 1974 i 1979 r. Za pierwszym razem uczestniczył w spotkaniu prowincjałów jezuickich z Ameryki Południowej w Cochabambie. Przygotowywali się na nim do XXXII Kongregacji Generalnej Towarzystwa Jezusowego. W 1979 r. o. Bergoglio wrócił do Cochabamby na spotkanie diecezjalnych dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych.

Również dwukrotnie obecny papież był w Paragwaju. W 1977 r. uczestniczył w Asunción w spotkaniu prowincjałów jezuickich, zaś w 1980 r. w spotkaniu mistrzów nowicjatu.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież ponownie odwiedzi kraje Ameryki Płd.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.