Papież pozdrowił Żydów argentyńskich

Papież pozdrowił Żydów argentyńskich
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5 lat temu
KAI / rj

Z okazji dwóch tzw. Wielkich Świąt żydowskich: Nowego Roku - Rosz ha-Szana i Dnia Przebaczenia - Jom Kippur Franciszek pozdrowił wspólnotę żydowską Buenos Aires.

W depeszy przesłanej na ręce swego żydowskiego przyjaciela, rabina Abrahama Skorki papież prosił o przekazanie jego życzeń noworocznych członkom wspólnoty stołecznej. Prosił ich również, aby nie zapominali o nim w swych modlitwach, tak jak on pamięta o nich.

List papieski, o którym Żydowska Agencja Informacyjna w Argentynie podała 2 września, pochodzi z połowy sierpnia. Pozdrowienia od Ojca Świętego stały się tradycją jeszcze w czasie, gdy w 1998 został on arcybiskupem Buenos Aires i później kontynuował to już po wyborze na najwyższy urząd w Kościele katolickim.

- Piszę tych kilka słów do Ciebie, Kochany Bracie i Przyjacielu, wiedząc, że z pewnością znajdujesz się na etapie przygotowań osobistych i wspólnotowych do powitania żydowskiego nowego roku 5776. Rosz ha-Szana i Jom Kippur stanowią czas, gdy - zgodnie z tradycją żydowską - Odwieczny Pan sądzi wszystkie stworzenia, dlatego trzeba dokonać wewnętrznej analizy - stwierdził Franciszek w swym liście. Dodał, że jest to "czas wiary i nadziei, modlitwy i pojednania".

Ojciec Święty życzył również, "abyście przez modlitwę i głęboką refleksje mogli dochodzić do celu, jakim jest wnoszenie znaczącego wkładu do budowania lepszej rzeczywistości". - Niech Pan zechce przyjąć wasze modlitwy i pobłogosławić wam wszystkim swym ogromnym miłosierdziem. Pamiętajcie o mnie w swych modlitwach, tak jak ja pamiętam o was w swoich - napisał Franciszek.

Gdy w maju ub.r. odwiedził on Ziemię Świętą, wśród towarzyszących mu osób byli rabin Skorka i zwierzchnik wspólnoty muzułmańskiej w Argentynie Omar Abboud. Wchodzili oni w skład papieskiej delegacji oficjalnej, symbolizując przyjaźń międzywyznaniową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież pozdrowił Żydów argentyńskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.