Papież pożegnał wyjątkowego kapłana

Papież pożegnał wyjątkowego kapłana
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
Logo źródła: Radio Watykańskie kw

"Gorliwym sługą Ewangelii" nazwał Ojciec Święty zmarłego wczoraj wieczorem w 94. roku życia kard. Georgesa Cottier w telegramie kondolencyjnym do jego siostry. Zgon miał miejsce w rzymskiej klinice Gemelli.

"Z głęboką wdzięcznością wspominam - pisze Franciszek - jego silną wiarę, ojcowską serdeczność oraz intensywną działalność kulturalną i kościelną, zwłaszcza na służbie św. Jana Pawła II i Benedykta XVI jako teolog domu papieskiego

Georges Cottier, urodzony 25 kwietnia 1922 r. w rodzinie szwajcarskich zegarmistrzów, ukończył studia z filologii klasycznej w Genewie, a następnie wstąpił do zakonu dominikanów. Przygotowywał się do kapłaństwa na rzymskim Angelicum. Po święceniach w 1951 r. kontynuował studia filozoficzne i teologiczne w Genewie, gdzie obronił w 1959 r. doktorat o ateizmie młodego Karola Marksa i jego heglowskich źródłach, po czym wykładał tam aż do osiągnięcia w 1987 r. wieku emerytalnego. Był też profesorem kilku uniwersytetów w różnych krajach, a na Soborze Watykańskim II ekspertem. Należał do Międzynarodowej Komisji Teologicznej, a w 1990 r. Jan Paweł II mianował go teologiem domu papieskiego, zaś 13 lat później, w 2003 r., kardynałem.

Kard. Cottier pomimo podeszłego wieku do końca uczestniczył w życiu Kościoła. Często też gościł w Radiu Watykańskim. Jako bliski współpracownik trzech ostatnich Papieży potrafił dostrzec zachodzące w Watykanie zmiany, jak i to, co łączy Franciszka z jego poprzednikami.

Tak mówił jeszcze niedawno do naszego mikrofonu: "Z psychologicznego punktu widzenia ci trzej papieże są bardzo różni, ale tym, co stanowi o pewnej ciągłości tych trzech pontyfikatów, jest wierność Soborowi. To jest ich główne źródło inspiracji. Nawiązują oni do intuicji Soboru, które czekały na rozwinięcie. Na przykład tak bardzo dziś aktualny temat ubóstwa. Pamiętam, że już na Soborze istniała specjalna grupa robocza, która zajmowała się Kościołem ubogich. A zatem we wszystkich tych papieżach widzę po prostu Sobór" - mówił kard. Cottier.

Pogrzeb kard. Cottier odbędzie się 2 kwietnia w bazylice watykańskiej. Koncelebrowaną Mszę pogrzebową odprawią o godz. 8:30 kardynałowie i biskupi z dziekanem Kolegium Kardynalskiego, kard. Angelo Sodano. Na zakończenie obrzędom liturgicznego pożegnania zmarłego przewodniczyć będzie Papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież pożegnał wyjątkowego kapłana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.