Papież przyjął premiera Chorwacji

Papież przyjął premiera Chorwacji
(fot. PAP/EPA/OSSERVATORE ROMANO/HANDOUT)
KAI / jp

Franciszek przyjął 7 października w Watykanie premiera Chorwacji Andreja Plenkovicia. Spotkał się on następnie z sekretarzem Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył podsekretarz ds. stosunków z państwami w Sekretariacie Stanu prał. Antoine Camilleri.

Komunikat po audiencji, ogłoszony przez watykańskie Biuro Prasowe, stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów wyrażono uznanie dla dobrych stosunków istniejących między Stolicą Apostolską a Republiką Chorwacji i dla pozytywnego wkładu Kościoła do życia tego kraju".

Rozmawiano również o pracy Komisji Mieszanej, złożonej z ekspertów chorwackich i serbskich w celu wspólnego odczytania na nowo postaci bł. Alojzego Stepinaca.

Ponadto podczas rozmów szefa rządu chorwackiego z Ojcem Świętym i z kierownictwem Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej wymieniono poglądy na temat postrzegania niektórych spraw, będących przedmiotem wzajemnego zainteresowania. Były to m.in.: przyszłość projektu europejskiego zarówno w wymiarze kontynentalnym, jak i na szczeblu regionalnym, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Chorwatów w Bośni i Hercegowinie.

DEON.PL POLECA

Andrej Plenković ma 44 lata, z wykształcenia jest prawnikiem, zaangażowanym w politykę i dyplomację swego kraju. Był posłem do parlamentu krajowego i Europejskiego. Od 2016 stoi na czele Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej a 19 października tegoż roku Zgromadzenie Chorwackie udzieliło nowemu rządowi wotum zaufania.

Jest on czwartym politykiem chorwackim najwyższego szczebla, przyjętym przez papieża Franciszka. Wcześniej do Watykanu przybywali prezydenci: Ivo Josipović - 10 października 2013 i jego następczyni Kolinda Grabar Kitarović - 28 maja 2015 oraz poprzedni premier Tihomir Orešković - 7 kwietnia 2016.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney

Papież Franciszek. Lider, który przewodzi 1,2 miliarda ludzi na świecie. Zdobył światowe uznanie dzięki rewolucyjnemu podejściu do przywództwa. Cieszy się niegasnącą popularnością i codziennie zmienia naszą rzeczywistość.

Na czym polega efekt Franciszka?

Jeżeli chcesz, aby...

Skomentuj artykuł

Papież przyjął premiera Chorwacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.