Papież przyjął prezydenta Kiribati

Papież przyjął prezydenta Kiribati
(fot. PAP/EPA/ANDREW MEDICHINI / POOL)
CTV / KAI / ptt / pk

Papież Franciszek przyjął 5 lutego w Watykanie prezydenta Republiki Kiribati - Anote'a Tonga. Spotkał się on następnie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem, któremu towarzyszył sekretarz Sekretariatu Stanu ds. stosunków z państwami abp Paul R. Gallagher.

Komunikat Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ogłoszony po tym wydarzeniu, stwierdza, że "w toku serdecznych rozmów skupiono się zwłaszcza na doniosłości troski o środowisko naturalne i na zagadnieniu zmian klimatycznych, których negatywne skutki dla tego kraju, jak i dla innych państw Oceanu Spokojnego, są niepokojące". W tej sprawie obie strony wyraziły życzenie, aby przy okazji Konferencji COP-21, która w grudniu br. odbędzie się w Paryżu, "wspólnota międzynarodowa mogła podjąć zgodne i skuteczne środki w celu stawienia czoła temu wyzwaniu".

Republika Kiribati to niewielkie państwo wyspiarskie na Oceanie Spokojnym o powierzchni 811 km kw., złożone z 33 wysp koralowych, rozrzuconych na przestrzeni 3800 km wokół równika, z których 21 jest zamieszkanych. Należą one do trzech archipelagów Mikronezji i Polinezji: Wysp Gilberta (16 wysp), Feniks (8) i Line Islands (8), oddzielne miejsce zajmuje wyspa Banaba. Kraj zamieszkuje ok. 102 tys. ludzi, z których ponad 55 proc. to katolicy, resztę stanowią protestanci różnych odłamów - ok. 40 proc. i inni.

Prezydent Anote Tong urodził się 11 czerwca 1952 na jednej z miejscowych wysp, a swój urząd sprawuje od 10 lipca 2003. Jest żonaty i ma 7 dzieci.

Kościół katolicki w tym kraju zawdzięcza swe narodziny misjonarzom francuskim, którzy zaczęli tam działać w XIX wieku. W 1897 powstał wikariat apostolski Wysp Gilberta, który 21 czerwca 1966 stał się diecezją Tarawa, która po dalszych zmianach w latach 1978 i 1982 od 10 września 1982 nosi obecną nazwę diecezja Tarawa i Nauru z siedzibą w stolicy Kiribati - Bairiki i obejmuje ten kraj i sąsiedni Nauru. Od 10 lutego 1979 na jej czele stoi pierwszy rodowity biskup z Kiribati - Paul Eusebius Mea Kaiuea ze zgromadzenia Misjonarzy Najświętszego Serca Jezusowego. Wszyscy jego poprzednicy byli Francuzami.

Stolica Apostolska nawiązała stosunki dyplomatyczne z tym małym krajem 10 kwietnia 1994. Nuncjusz apostolski dla Kiribati (podobnie zresztą jak i dla innych małych państewek tego regionu) urzęduje w stolicy Nowej Zelandii - Weelingtonie). Od 8 maja 2013 stanowisko to piastuje abp Martin Krebs.

 

Więcej»

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjął prezydenta Kiribati
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.