Papież przyjmie cierpiących na chorobę Huntingtona

Papież przyjmie cierpiących na chorobę Huntingtona
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
4 lata temu
KAI / jp

W czwartek 18 maja papież Franciszek spotka się w Watykanie z osobami cierpiącymi na chorobę Huntingtona, zwaną pląsawicą, charakteryzującą się kombinacją zaburzeń motorycznych, zachowania i zdolności poznawczych.

Z tego powodu osoby dotknięte nią były przez długie dziesięciolecia wykluczane ze społeczności, dyskryminowane i wyśmiewane.

Na spotkanie z Franciszkiem przybędą m.in. chorzy, ich najbliżsi i opiekunowie z okolic jeziora Maracaibo w Wenezueli, uważanych za ognisko tej choroby genetycznej w XIX wieku. Naukowcy, od dwudziestu lat badający pląsawicę i możliwości jej leczenia, spodziewają się, że audiencja w Watykanie przywróci chorym ich godność życia bez wstydu, jaki jej towarzyszył w przeszłości.

"Będziemy po raz pierwszy jedną wielką wspólnotą", pisze Elena Cattaneo, włoski farmakolog światowej sławy, od 2013 roku dożywotnia senator republiki, która przypomina, że spotkanie z papieżem należy do szeregu inicjatyw na skalę światową na rzecz osób dotkniętych chorobą Huntingtona, pod hasłem "Hidden No More", co znaczy nigdy więcej w ukryciu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież przyjmie cierpiących na chorobę Huntingtona
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.