Papież uczcił pamięć kapelana "Krwawej Niedzieli"

Papież uczcił pamięć kapelana "Krwawej Niedzieli"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3 lata temu
KAI / kw

Ojciec Święty Franciszek uczcił pamięć zmarłego 8 sierpnia biskupa seniora północnoirlandzkiej diecezji Derry - Edwarda Kevina Daly'ego. Stał się on ikoną bliskości miejscowego Kościoła z ofiarami konfliktu w Irlandii Północnej.

Do historii przeszło zdjęcie, na którym ks. Daly, ówczesny proboszcz katedry św. Eugeniusza, udziela pomocy ofiarom tzw. Krwawej Niedzieli (Bloody Sunday) w 1972.

11 sierpnia po południu w tejże katedrze odbył się pogrzeb zmarłego biskupa, któremu przewodniczył jego następca w Derry - bp Donal McKeown. Na początku liturgii radca nuncjatury apostolskiej w Dublinie prał. Amaury Medina Blanco odczytał przesłanie kondolencyjne, w którym Franciszek wspomina ofiarną posługę bp. Daly'ego i jego służbę na rzecz pokoju i sprawiedliwości w Irlandii Północnej.

Zapewnił też o swej modlitwie za zmarłego, a wszystkim, których zasmuciła jego śmierć, udzielił apostolskiego błogosławieństwa.

Bp D. McKeown określił swego zmarłego poprzednika jako "wzorowego kapłana, służącego Bogu i ludziom, zaangażowanego w głoszenie Ewangelii pokoju w trudnych czasach i zawsze otwartego na innych".

Bp Edward Kevin Daly urodził się 5 grudnia 1933 w miejscowości Belbeek w Irlandii Północnej. Święcenia kapłańskie przyjął 16 marca 1957. Pracował duszpastersko w różnych parafiach w swej ojczyźnie, ogarniętej wtedy konfliktem zbrojnym, którego głównymi podmiotami byli rządzący protestanci, zwolennicy pozostawania Ulsteru (czyli Irlandii Północnej) w ramach Wielkiej Brytanii, i katolicy, dyskryminowani społecznie i w większości opowiadający się za przyłączeniem tego obszaru do Republiki Irlandii.

Jako proboszcz katedry w Derry (według oficjalnego nazewnictwa brytyjskiego - Londonderry) był świadkiem tzw. Krwawej Niedzieli (ang. Bloody Sunday, irl. Domhnach na Fola) 30 stycznia 1972. W mieście doszło wówczas do krwawych zamieszek, gdy uczestników pokojowej manifestacji protestacyjnej zaatakowali stacjonujący w Ulsterze spadochroniarze brytyjscy, zabijając 13 osób (a 14. zmarł w kilka miesięcy później z odniesionych ran), w większości młodych, w tym 6 nieletnich. Ks. Daly starał się powstrzymać strzelających żołnierzy i pomagał ofiarom pogromu. Do historii przeszło zdjęcie, na którym z rozwianymi włosami pomaga nieść rannego manifestanta.

Później 31 stycznia 1974, gdy w pełni trwał w Irlandii Północnej, bł. Paweł VI mianował ówczesnego proboszcza katedry w Derry biskupem tej prastarej diecezji, utworzonej w 1158, a obecnie wchodzącej w skład prymasowskiej metropolii Armagh (sakrę nominat przyjął 31 marca tegoż roku). Na tym stanowisku szybko stał się postacią symboliczną, bardzo kochaną przez swych diecezjan, a jego nazwisko kojarzono już nierozerwalnie z Krwawą Niedzielą. Swój urząd sprawował do 26 października 1993, gdy w wieku niespełna 60 lat ustąpił ze względu na stan zdrowia. Zmarł 8 sierpnia br.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież uczcił pamięć kapelana "Krwawej Niedzieli"
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież uczcił pamięć kapelana "Krwawej Niedzieli"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.