Papież ustanowi komisję ds. pedofilii w Kościele

Papież ustanowi komisję ds. pedofilii w Kościele
(fot. EPA/L'OSSERVATORE ROMANO)
KAI / drr

Kard. Sean O'Malley zapowiedział, że papież Franciszek wkrótce utworzy specjalną komisję ds. ochrony dzieci przed nadużyciami seksualnymi ze strony duchownych. Zajmie się ona także udzielaniem pomocy i wsparcia ofiarom tych nadużyć.

Amerykański purpurat podał tę wiadomość podczas briefingu nt. zakończonych dziś prac ośmioosobowej Rady Kardynałów, która doradza papieżowi w rządzeniu Kościołem i ma wypracować reformę kurii rzymskiej. Ustanowienie komisji było jedną z propozycji wysuniętych przez kardynałów, którą Franciszek zaakceptował.

Ta nowa instytucja będzie "kształtować najlepsze praktyki", proponując inicjatywy mające na celu walkę z pedofilią, wspierania ofiar i ich rodzin. Zajmie się także nadzorem nad wprowadzaniem wytycznych w sprawie pedofilii, programami formacji i "prześwietlania" kandydatów do kapłaństwa. Współpracować będzie z biskupami i przełożonymi zakonów. Wydawać będzie również zalecenia w sprawie współpracy z władzami świeckimi. W jej skład wejdą także ludzie świeccy.

Kard. O'Malley podkreślił, że decyzja ta wpisuje się w działania podejmowane już przez Benedykta XVI.

Jednocześnie zapewnił, że nie zmieni się dotychczasowa rola Kongregacji Nauki Wiary, która prowadzi dochodzenia w sprawie wysuwanych pod adresem duchownych oskarżeń o nadużycia seksualne.

DEON.PL POLECA

 

Dyrektor watykańskiego Biura Prasowego, ks. Federico Lombardi zapowiedział, że kolejne posiedzenie Rady Kardynałów odbędzie się w dniach 17-19 lutego 2014 r., tuż przed konsystorzem, planowanym na 20-21 lutego, zaś nazwiska kreowanych na nim kardynałów papież ogłosi 2 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież ustanowi komisję ds. pedofilii w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.