Papież: Wiara i przemoc są nie do pogodzenia

Papież: Wiara i przemoc są nie do pogodzenia
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
6 lat temu
KAI / mh

Słowo Ewangelii nie zezwala na użycie siły w celu szerzenia wiary. Jest dokładnie odwrotnie: prawdziwą siłą chrześcijanina jest moc prawdy i miłości, która prowadzi do wyrzeczenia się wszelkiej przemocy. Wiara i przemoc są nie do pogodzenia - mówił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym południową modlitwę Anioł Pański na placu św. Piotra w Watykanie.

Tłumaczył, że "wiara nie jest czymś dekoracyjnym, ozdobnym". - Nie jest przyozdobieniem życia odrobiną religii. Nie! Wiara pociąga za sobą wybranie Boga jako podstawowe kryterium życia, a Bóg nie jest pustką, nie jest czym neutralnym, Bóg jest miłością! - przekonywał Ojciec Święty.

Wskazał, że "po przyjściu Jezusa na świat nie możemy działać tak, jakbyśmy nie znali Boga. Bóg ma oblicze, ma imię: Bóg jest miłosierdziem, jest wiernością, jest życiem które daje siebie".

Wyjaśniając dlaczego Jezus mówi: przyszedłem, aby przynieść rozłam, papież zaznaczył, iż "nie znaczy to, że Jezus chce dzielić ludzi między sobą, wręcz przeciwnie, Jezus jest naszym pokojem, jest pojednaniem. - Ale ten pokój nie jest neutralnością, nie jest kompromisem za wszelką cenę. Pójście za Jezusem oznacza wyrzeczenie się zła, egoizmu i wybranie dobra, prawdy, sprawiedliwości, nawet gdy wymaga to poświęcenia i rezygnacji z własnych interesów. A to dzieli, wiemy o tym, rozbija nawet najbliższe więzi. Ale uwaga: to nie Jezus dzieli! On ustanawia kryterium: żyć dla siebie, albo żyć dla Boga i dla innych, być obsługiwanym, lub służyć, być posłusznym własnemu "ja" lub być posłusznym Bogu. Właśnie w takim sensie Jezus jest "znakiem sprzeciwu" - powiedział Franciszek.

- Tak więc to słowo Ewangelii nie zezwala na użycie siły w celu szerzenia wiary. Jest dokładnie odwrotnie: prawdziwą siłą chrześcijanina jest moc prawdy i miłości, która prowadzi do wyrzeczenia się wszelkiej przemocy. Wiara i przemoc są nie do pogodzenia - dodał papież.

Ewangelia nie zezwala na użycie siły w celu szerzenia wiary (dokumentacja)

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: Wiara i przemoc są nie do pogodzenia
Komentarze (3)
D
Danka
18 sierpnia 2013, 21:58
Ten nasz Ojciec Święty Franciszek jest wspaniałym człowiekiem.Dzięki temu,że był Jezuitą potrafi doskonale i prostym  językiem wytłumaczyć każdą rzecz.W szczególności inaczej dokonuje interpretacji ewangelii niż nie raz słyszymy w trakcie homilii w swoich Parafiach.Pokładam w Papieżu Franciszku wielkie nadzieje i bardzo się o niego modlę.
RA
Rara avis
18 sierpnia 2013, 19:41
Aby móc odważnie świadczyć o Chrystusie potrzeba potężnego , wewnętrznego ognia... Potrzeba tej wewnętrzenej pewności siebie samego , a następnie głoszonych prawd... 
T
teresa
18 sierpnia 2013, 16:55
Jezus wiedział,że spełniając swoją misję na Ziemi doprowadzi ludzkość do podziału...na tych ,którzy uwierzą i tych co Go odrzucą.Ów płomień to działanie Ducha świętego w sercach szukających Boga.Taki był początek- rozdział w Imię Boże.

Skomentuj artykuł

Papież: Wiara i przemoc są nie do pogodzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.