Papież: wierność obietnicom to arcydzieło ludzkości

Papież: wierność obietnicom to arcydzieło ludzkości
(fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
4 lata temu
KAI / slo

Trzeba przywrócić społeczne poszanowanie dla wierności w miłości - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Dodał, że wierność obietnicom jest arcydziełem ludzkości i stanowi niezbędną cechę każdej prawdziwej formy miłości.

Słów Papieża na placu św. Piotra wysłuchało dziś około 30 tys. wiernych.

Franciszek zaznaczył, że rodzina żyje obietnicą miłości i wierności, jaką składają sobie nawzajem mężczyzna i kobieta. Zawiera ona zobowiązanie do przyjęcia i wychowania dzieci.

Przeczytaj tekst rozważań Ojca Świętego

Realizuje się ona jednak również w opiece nad rodzicami w podeszłym wieku, w ochronie i opiece nad słabszymi członkami rodziny, we wzajemnej pomocy, aby zrealizować swoje zalety i zaakceptować swoje ograniczenia. Obejmuje także dzielenie się radościami i cierpieniami innych ludzi. Wskazał, że miłość, podobnie jak i przyjaźń zawdzięczają swoją siłę i swoje piękno temu, że rodzą więź nie odbierając wolności.

- Bez wolności nie ma przyjaźni, nie ma miłości, nie ma małżeństwa - stwierdził Ojciec Święty. Podkreślił, że wolność i prawda nawzajem się wspierają, czy to w relacjach międzyosobowych, czy też społecznych. W tym kontekście wskazał na szkody powodowane w różnych dziedzinach przez niespełnione obietnice.

Papież stwierdził, że wierność obietnicom jest arcydziełem ludzkości! Nie można jej wymusić siłą, ale nie można też ustrzec bez poświęcenia. Cnoty tej uczy nas rodziny. - Trzeba przywrócić społeczne poszanowanie dla wierności w miłości. Trzeba wydobyć z ukrycia codzienny cud milionów mężczyzn i kobiet, którzy odradzają podstawy swego życia rodzinnego, jakimi żyje każde społeczeństwo, nie będące w stanie zagwarantować tego w inny sposób - powiedział Ojciec Święty.

Franciszek nawiązując do nauki św. Pawła podkreślił, że w więzi rodzinnej objawiona jest w sposób tajemniczy decydująca prawda dotycząca także więzi Pana i Kościoła.

- Oznacza to, że sam Kościół odnajduje tutaj błogosławieństwo, którego należy strzec i z którego nieustannie trzeba się uczyć, zanim będzie się go uczyło i karciło. Nasza wierność obietnicy jest jednak zawsze powierzona łasce i miłosierdziu Boga. Kościół stawia sobie za punkt honoru umiłowanie rodziny ludzkiej, w chwilach dobrych i złych! Niech Bóg da nam stanąć na wysokości tej obietnicy. Módlmy się też za ojców synodalnych, aby Pan pobłogosławił ich pracy, wykonywanej z twórczą wiernością, ufając, że On jako pierwszy, Pan, jest wierny swoim obietnicom - zakończył swą katechezę Papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: wierność obietnicom to arcydzieło ludzkości
Komentarze (2)
ZJ
Zofia Janiszewska
22 października 2015, 13:11
Ojciec powtarzał: jak nie wiesz jak się zachować zachowaj się przyzwoicie... Wierność obietnicom to "abecadło" przyzwoitego zachowania i nieskomplikowana recepta na życie może nie proste, ale szczęśliwe.
21 października 2015, 13:13
Wiernośc obietnicom, a szczególnie tej dawanej żonie (męzowi) podczas ślubu była kiedyś normą zachowań. Ale kiedyś wierzyło sie Bogu.

Skomentuj artykuł

Papież: wierność obietnicom to arcydzieło ludzkości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.