Papież: "wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim"

Papież: "wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim"
(fot. Grzegorz Gałązka - galazka.deon.pl)
KAI / jm

"Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim" - takie jest motto podróży apostolskiej papieża Franciszka w Armenii. Ojciec Święty pojedzie tam w dniach 24-26 czerwca.

Czternasta podróż zagraniczna Franciszka obejmie cztery miejscowości: Eczmiadzyn, Erywań, Giumri i Chor Wirap.

Logo podróży to koło podzielone na dwie połowy: lewa jest fioletowa - w kolorze Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, prawa zaś żółta - w barwach watykańskich. Wokół zaś napis na białym tle głosi: "Papież Franciszek w Armenii, 24-26 czerwca 2016. Wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim".

W tle widać dwa symbole narodu ormiańskiego: górę Ararat, na której według tradycji, zatrzymała się Arka po potopie, i klasztor w Chor Wirap, w którym przez 15 lat był więziony św. Grzegorz Oświeciciel, założyciel i patron Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego.

Żyjący na przełomie III i IV w. św. Grzegorz przyniósł chrześcijaństwo do Armenii pomimo prześladowań ze strony króla Tirydatesa III. Po uwięzieniu misjonarza władca zapadł na nieuleczalną chorobę, która ustąpiła dzięki modlitwie Grzegorza.

Wówczas król przyjął chrześcijaństwo i ustanowił je w 301 r. religią państwową. W Cesarstwie Rzymskim stało się ono taką dopiero w 392 r. za panowania cesarza Teodozjusza I Wielkiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież: "wizyta w pierwszym kraju chrześcijańskim"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.