Funkcjonariusze BOR na szkoleniu w Watykanie

Funkcjonariusze BOR na szkoleniu w Watykanie
fot. Giulio Napolitano
PAP/ ed

Funkcjonariusze BOR, którzy podczas ŚDM będą w osobistej ochronie Franciszka, byli w Watykanie, gdzie starali się poznać zwyczaje papieża. Zabezpieczali przejazd Franciszka pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra, brali też udział w ćwiczeniach z Żandarmerią Watykańską i włoską policją.

Relacjonując dla PAP tę wizytę, rzeczniczka BOR Natalia Markiewicz opowiadała, że każdego z funkcjonariuszy osobiście przywitał papież. "Powiedział +Bardzo dziękuję za waszą pracę. Będę się za was modlił, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem. Życzę wam odwagi+" - opowiadała.

Podczas spotkania z funkcjonariuszami Franciszek nawiązał do wizyty premier Beaty Szydło. "Powiedział, że opowiadała mu ona o przygotowaniach do ŚDM. Dodał, że spotkanie z wiernymi w Polsce będzie piękne i podziękował za to" - mówiła.

W trakcie wizyty Żandarmeria Watykańska zapoznała funkcjonariuszy BOR-u z technikami zabezpieczeń wykorzystywanymi zarówno przez służby watykańskie - Żandarmeria Watykańska, Gwardia Szwajcarska - jak i współpracujące z nimi służby włoskie, czyli karabinierów oraz policję. "Polscy funkcjonariusze podzielili się swoimi doświadczeniami zdobywanymi w przeszłości podczas tego typu przedsięwzięć" - wskazała.

Funkcjonariusze BOR brali udział m.in. w zabezpieczeniu przejazdu papieża Franciszka pomiędzy wiernymi zgromadzonymi na Placu Św. Piotra, w czasie sobotniej audiencji ogólnej (dodatkowej audiencji, która odbywa się raz w miesiącu z okazji Jubileuszowego Roku Miłosierdzia - PAP), a także w trakcie niedzielnej, uroczystej mszy w Bazylice św. Piotra.

"W Ogrodach Watykańskich odbyły się natomiast ćwiczenia zgrywające BOR-u, Żandarmerii Watykańskiej i policji włoskiej. Podczas tych ćwiczeń polscy funkcjonariusze zapoznali się także z warunkami technicznymi papa mobile" - dodała Markiewicz.

O planowej wizycie w Watykanie funkcjonariuszy BOR, którzy będą w ochronie osobistej Franciszka w czasie ŚDM, poinformował PAP na początku maja szef BOR płk. Andrzej Pawlikowski. "Papież Franciszek jest całkiem innym papieżem niż jego poprzednicy - Benedykt XVI czy Jan Paweł II. Wystarczy prześledzić jego dotychczasowe wizyty. Często wychodzi do wiernych. My musimy być na to przygotowani" - mówił wówczas Pawlikowski.

"Nasi funkcjonariusze w Watykanie będą podpatrywać, w jaki sposób papież się zachowuje. Chodzi o to, żeby trochę poznać jego zwyczaje. Podczas spotkań z wiernymi w czasie Światowych Dni Młodzieży musimy być gotowi na różnego rodzaju zdarzenia" - dodał.

Pawlikowski był w ochronie osobistej Jana Pawła II podczas pielgrzymki do Polski w 1997 roku. "Był to zaszczyt i naprawdę coś niesamowitego. Z drugiej strony była to naprawdę ciężka i poważna praca" - opowiadał PAP.

BOR od dłuższego czasu współpracuje zarówno z organizatorami ŚDM, jak również z przedstawicielami służb watykańskich, którzy w kwietniu dwukrotnie odwiedzili Polskę. Wizytowali miejsca, które odwiedzi papież Franciszek, m.in. krakowskie Błonia i Wawel, Campus Misericordiae powstający w Brzegach pod Wieliczką, Jasną Górę i Muzeum Auschwitz. Jak mówiła rzeczniczka, wizyta w Watykanie była inicjatywą szefa BOR, możliwą do realizacji za uprzejmością komendanta Żandarmerii Watykańskiej dr Domenico Giani.

ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek. W Campusie Misericordiae utworzonym w Brzegach k. Wieliczki planowane jest 30 lipca modlitewne czuwanie młodzieży z udziałem papieża, a w niedzielę 31 lipca msza św. kończąca ŚDM.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Funkcjonariusze BOR na szkoleniu w Watykanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.