Papież wzruszony relacjami osób torturowanych

Papież wzruszony relacjami osób torturowanych
(fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO)
CTV / PAP / pk

Papież Franciszek powiedział w katedrze w Sarajewie w sobotę, że księża, zakonnicy i biskupi, którzy prowadzą "światowe życie" i nie pamiętają o męcznnikach, są "karykaturą".

W katedrze wysłuchał relacji przedstawicieli duchowieństwa torturowanych i więzionych podczas wojny w Bośni i Hercegowinie.

Franciszek, wstrząśnięty, w ogromnym skupieniu wysłuchał opowieści ciężko chorego katolickiego księdza z Banja Luki Zvonimira Matijevicia, w 1992 roku porwanego po mszy przez żołnierzy - jakich, nie powiedział. Mówił, że był torturowany i bity do nieprzytomności, a życie uratowano mu w szpitalu, gdzie przeszedł sześć transfuzji krwi.

Franciszkanin Jozo Puszkarić opowiadał w sarajewskiej katedrze, że został uprowadzony z parafii przez serbskich żołnierzy i trafił do obozu koncentracyjnego wraz z wieloma swymi parafianami. W obozie, w straszliwych warunkach, spędził 4 miesiące. Był katowany i wiązany.

O nieludzkim traktowaniu mówiła też zakonnica Ljubica Szekerija z miasta Travnik w środkowej Bośni. Wyjaśniła, że po wybuchu wojny w tej republice do jej miasta przyszli żołnierze - najemnicy z krajów arabskich - którzy ją pojmali i uwięzili. Próbowali zmusić ją do podeptania różańca; była dręczona i bita, chciano pod bronią wymóc na niej przejście na islam. Została potem uwolniona przez jednego z bojowników, ale zabroniono jej mówić o tym, co przeszła.

Wysłuchawszy tych opowieści, poruszony Franciszek schylił się nisko przed księdzem i pocałował go w ręce. Serdecznie objął też zakonnicę i zakonnika. Nazwał ich męczennikami.

- Przebaczyć temu, kto cię bije, torturuje, depcze, grozi ci bronią, że cię zabije, jest trudne. A oni to zrobili - podkreślił papież, który przemawiał spontanicznie, rezygnując z odczytania przygotowanego tekstu.

Odnosząc się do tych dramatycznych wspomnień podkreślił: - To jest pamięć waszego narodu. Naród, który nie ma pamięci, nie ma przyszłości. Nie macie prawa zapomnieć własnej historii; nie po to, by się zemścić, ale w imię pokoju - mówił Franciszek.

Zachęcał obecnych w katedrze przedstawicieli duchowieństwa: - Gdy zaczniecie narzekać, że w swoim pokoju nie macie telewizora, pamiętajcie, proszę, o tym, co oni wycierpieli, pamiętajcie o 6 litrach krwi, które otrzymał ksiądz, by przeżyć.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież wzruszony relacjami osób torturowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.