Papież zaapelował do skautów, aby pamiętali o Chrystusie

Papież zaapelował do skautów, aby pamiętali o Chrystusie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.jezuici.pl)
2 lata temu
KAI / jb

- Trwanie w łączności z Chrystusem umożliwia nam prawdziwe spotkanie z innymi - przypomniał Franciszek francuskim skautom.

W Jambille pod Paryżem trwa zlot największej katolickiej organizacji skautowej we Francji (SGDF) z udziałem 20 tys. młodych ludzi. Odbywa się on pod hasłem "Łączyć" i jest poświęcony wychowaniu do dobrego korzystania z owoców rewolucji cyfrowej.

Zlot rozpoczął się od Mszy św. polowej sprawowanej przez pomocniczego biskupa Wersalu Bruna Valentina. Obecny był również minister edukacji Jean-Michel Blanquer. Podczas liturgii odczytano watykańskie przesłanie, wystosowane w imieniu Ojca Świętego przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina.

Nawiązując do tematu spotkania papież zaproponował młodym inną formę łączności, dla której punktem wyjścia jest "połączenie" z Chrystusem przez modlitwę, słuchanie Słowa Bożego i sakramenty. W ten sposób można bowiem odkryć nie tylko źródło prawdziwej radości, ale też drogę prawdziwego spotkania z innymi.

Ojciec Święty zachęcił też francuskich skautów, aby coraz bardziej stawali się budowniczymi mostów, nie ograniczając się jedynie do spotkań wirtualnych. W ten sposób przyczynią się do budowania społeczeństwa bardziej sprawiedliwego i ludzkiego, wrażliwego na najmniejszych i biednych. Na zakończenie Ojciec Święty zapewnił odbiorców orędzia o swym błogosławieństwie dla całej pięknej rodziny skautingu we Francji.

Warto zauważyć, że tegoroczny zlot wpisuje się w kontekst ponownego rozwoju katolickiego skautingu we Francji. Od dziesięciu lat przeżywa on dynamiczne odrodzenie. Liczba skautów wzrosła w tym okresie o 30 procent, a w najmłodszej grupie wiekowej wręcz się potroiła. W trzech głównych katolickich organizacjach skautowych we Francji jest dziś 150 tys. członków.

Również sam Kościół przywiązuje dziś coraz większe znaczenie do skautingu. Przed ubiegłorocznym Synodem Biskupów nt. młodzieży episkopat Francji uznał, że we wszystkich diecezjach to właśnie katolicki skauting jest dziś najprężniejszą formą duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Bardzo często jest on też kolebką nowych powołań. W artykule poświęconym temu zjawisku tygodnik "Famille Chrétienne" wskazał tytułem przykładu na trzy seminaria. Skautami było 75 proc. alumnów seminarium Wspólnoty św. Marcina, 90 proc. w seminarium wersalskim i 92 proc. w seminarium Bractwa św. Piotra.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Papież zaapelował do skautów, aby pamiętali o Chrystusie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.