Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów

Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 miesiąc temu
PAP / kk

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że 28 listopada odbędzie się konsystorz, w trakcie którego mianuje 13 nowych kardynałów. Na liście przedstawionej przez niego podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański nie ma żadnego Polaka. Najwięcej jest Włochów - 6.

Po odmówieniu południowej modlitwy papież odczytał nazwiska dostojników, którzy na konsystorzu w przeddzień pierwszej niedzieli Adwentu otrzymają godność kardynała. Są to następujący dostojnicy: arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Augusto Paolo Lojudice, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu Mauro Gambetti, biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aos Braco, biskup Cornelius Sim z Brunei i arcybiskup Jose Advincula z Filipin.

Na liście jest też czterech przyszłych kardynałów w wieku powyżej 80 lat, którzy nie będą elektorami na konklawe. Są to kaznodzieja Domu Papieskiego, włoski franciszkanin kapucyn o. Raniero Cantalamessa, były watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, proboszcz rzymskiego sanktuarium Divino Amore Enrico Feroci i bp Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku.

W związku z pandemią konsystorz będzie miał prawdopodobnie inną niż zwykle formę, zgodną z normami reżimu sanitarnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa
17,94 zł
29,90 zł

Wiarę wybierasz sam. Wybierasz ją wciąż od nowa w swoich codziennych decyzjach. Ale czy wiesz, co tak naprawdę wybierasz? Najprostsze pytania prowokują do najważniejszych odpowiedzi.

Ojciec Raniero Cantalamessa w krótkich rozważaniach, które mogą być podstawą...

Skomentuj artykuł

Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów
Komentarze (5)
TT
~Tom TERSET
28 października 2020, 13:19
Dzięki Bogu, że Papież ma otwarty umysł i nie mianował żadnego Polaka w w szczególności Jędraszewskiego. Bogu niech będą Dzięki.
PS
Piotr Skała
27 października 2020, 09:14
Kiedy Polacy? Lwia część z tych nominowanych kardynałów to Włosi. A Polacy to co? Myszojelenie?
KS
Konrad Schneider
28 października 2020, 07:10
Wie Pan, po swiadectwie zycia kard. Gulbinowicza i kard. Dziwisza to jeszcze dlugo sie beda papieza gryzli w jezyk, zanim zamianuja jakiegos Polaka kardynalem...
AW
~ania waliszko
25 października 2020, 19:15
czyżby nowy zastęp liberałów i zwolenników homoseksualizmu, a także Komunii dla rozwodników oraz sympatyków kultów pogańskich?
PJ
Pawel Jankowski
26 października 2020, 15:45
Pani Anno, co za przenikliwa diagnoza. Zna Pani choć jednego z kandydatów?

Skomentuj artykuł

Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.