Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów

Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
1 rok temu
PAP / kk

Papież Franciszek ogłosił w niedzielę, że 28 listopada odbędzie się konsystorz, w trakcie którego mianuje 13 nowych kardynałów. Na liście przedstawionej przez niego podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański nie ma żadnego Polaka. Najwięcej jest Włochów - 6.

Po odmówieniu południowej modlitwy papież odczytał nazwiska dostojników, którzy na konsystorzu w przeddzień pierwszej niedzieli Adwentu otrzymają godność kardynała. Są to następujący dostojnicy: arcybiskup Waszyngtonu Wilton Gregory, nowy prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych bp Marcello Semeraro, arcybiskup Sieny Augusto Paolo Lojudice, kustosz franciszkańskiego klasztoru w Asyżu Mauro Gambetti, biskup Mario Grech z Malty, metropolita Kigali w Rwandzie Antoine Kambanda, arcybiskup Santiago de Chile Celestino Aos Braco, biskup Cornelius Sim z Brunei i arcybiskup Jose Advincula z Filipin.

Na liście jest też czterech przyszłych kardynałów w wieku powyżej 80 lat, którzy nie będą elektorami na konklawe. Są to kaznodzieja Domu Papieskiego, włoski franciszkanin kapucyn o. Raniero Cantalamessa, były watykański dyplomata abp Silvano Tomasi, proboszcz rzymskiego sanktuarium Divino Amore Enrico Feroci i bp Felipe Arizmendi Esquivel z Meksyku.

W związku z pandemią konsystorz będzie miał prawdopodobnie inną niż zwykle formę, zgodną z normami reżimu sanitarnego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa
17,94 zł
29,90 zł

Wiarę wybierasz sam. Wybierasz ją wciąż od nowa w swoich codziennych decyzjach. Ale czy wiesz, co tak naprawdę wybierasz? Najprostsze pytania prowokują do najważniejszych odpowiedzi.

Ojciec Raniero Cantalamessa w krótkich rozważaniach, które mogą być podstawą...

Skomentuj artykuł

Papież zapowiedział konsystorz. Mianuje 13 kardynałów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.