Papież zatwierdził nowe prawo ws. zarządzania Państwem Watykańskim

Papież zatwierdził nowe prawo ws. zarządzania Państwem Watykańskim
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / sz

Systematyczna reforma prawna w świetle zasad racjonalizacji, rentowności i uproszczenia oraz kierowanie się kryteriami funkcjonalności, przejrzystości, spójności normatywnej i organizacyjnej elastyczności - przyświecały papieżowi Franciszkowi przy zatwierdzeniu nowego prawa dotyczącego zarządzania Państwem Watykańskim.

 
Dokument motu proprio w tej sprawie został dziś ogłoszony przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.
 

Nowe prawo ma na celu nadanie skuteczności działania instytucji, których zadaniem jest "zapewnienie Stolicy Piotrowej całkowitej i widzialnej niezależności".

Pozostawiono dwa spośród pięciu urzędów centralnych Gubernatoratu: biuro ds. personelu i biuro prawne (grupując cztery w jeden i jeden likwidując). Z kolei z dziewięciu dyrekcji pozostało siedem.

Do instytucji Gubernatoratu został włączony komitet ds. monetarnych, niedawno utworzony wskutek zawarcia konwencji monetarnej między Unią Europejską i Państwem Watykańskim. Zlikwidowano natomiast komitet ds. bezpieczeństwa.

Aby sprzyjać przejrzystości, została ustanowiona Komórka Kontroli i Inspekcji, która ma zająć się sprawdzaniem przestrzegania przepisów prawa i procedur. Z kolei obok komisji dyscyplinarnej i komisji ds. personelu, powstanie komisja ds. selekcji pracowników świeckich. Od wszystkich zatrudnionych wymagane są; "oddanie, profesjonalizm i duch służby".

Nowe prawo wejdzie w życie 7 czerwca 2019 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Papież zatwierdził nowe prawo ws. zarządzania Państwem Watykańskim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.