Papież zawierzył Maryi mieszkańców Palestyny

Papież zawierzył Maryi mieszkańców Palestyny
(fot. EPA/ANDREW MEDICHINI)
KAI / kn

Maryi Pannie, która w Betlejem porodziła swego Syna, zawierzył papież Franciszek Palestynę i jego mieszkańców, a także przybywających tam pielgrzymów.

W rozważaniu wygłoszonym po modlitwie "Regina caeli" zapewnił, że przy innej okazji chciałby też odwiedzić Nazaret, gdzie żyła Święta Rodzina. Zaprosił do Watykanu prezydentów Mahmuda Abbasa z Palestyny i Szimon Peresa z Izraela na modlitewne spotkanie ws. pokoju w Ziemi Świętej.

Oto tekst papieskiego rozważania w tłumaczeniu na język polski:

W miejscu, gdzie narodził się Książę Pokoju, pragnę wystosować zaproszenia do Pana Prezydenta Mahmuda Abbasa i do Pana Prezydenta Szimona Peresa do wzniesienia wraz ze mną modlitwy proszącej Boga o dar pokoju. Oferuję mój dom w Watykanie, aby gościł to modlitewne spotkanie.

Wszyscy pragniemy pokoju. Tylu ludzi buduje go każdego dnia małymi czynami, wielu cierpi i cierpliwie znosi zmęczenie tylu próbami jego zbudowania. I wszyscy - szczególnie ci, którzy są postawieni w służbie swych narodów - mamy obowiązek stać się narzędziami i budowniczymi pokoju, przede wszystkim przez modlitwę.

Budowa pokoju jest trudna, ale życie bez pokoju jest męką. Wszyscy mężczyźni i kobiety tej ziemi i całego świata proszą nas o przedstawienie Bogu ich gorącego dążenia do pokoju.

Drodzy bracia i siostry!

Na zakończenie tej celebracji zwracamy nasze myśli ku Najświętszej Maryi Pannie, która tutaj, w Betlejem porodziła swego syna, Jezusa. Dziewica Maryja jest osobą, która bardziej niż ktokolwiek inny kontemplowała Boga w ludzkim obliczu Jezusa. Przy pomocy św. Józefa owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie.

Jej zawierzamy to terytorium i tych, którzy tutaj mieszkają, aby mogli żyć w sprawiedliwości, pokoju i braterstwie. Powierzamy także pielgrzymów, którzy tutaj przyjeżdżają, aby zaczerpnąć ze źródeł wiary chrześcijańskiej - są oni obecni również podczas tej Mszy Świętej.

Czuwaj, O Maryjo nad rodzinami, młodzieżą, nad osobami starszymi. Czuwaj nad tymi, którzy utracili wiarę i nadzieję; pociesz chorych, więźniów i wszystkich cierpiących; wspieraj pasterzy i całą wspólnotę wierzących, aby byli "solą i światłem" na tej błogosławionej ziemi; wspieraj dzieła edukacyjne, a szczególnie Bethlehem University.

Kontemplując Świętą Rodzinę tutaj w Betlejem, moja myśli spontanicznie biegnie do Nazaretu, gdzie, jak ufam, będą mógł się udać, jeśli Bóg zechce, przy innej okazji. Obejmuję stąd w uścisku wiernych chrześcijan żyjących w Galilei i zachęcam do stworzenia w Nazarecie Międzynarodowego Centrum dla Rodziny.

Najświętszej Maryi Pannie powierzamy losy ludzkości, aby otwarły się w świecie nowe i obiecujące perspektywy braterstwa, solidarności i pokoju.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Papież zawierzył Maryi mieszkańców Palestyny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.