Papież zdradził, co zawsze trzyma w kieszeni

Papież zdradził, co zawsze trzyma w kieszeni
(fot. youtube / ctv)
Logo źródła: L'Osservatore Romano g.m.v.

Podczas jednego ze spotkań w trakcie afrykańskiej pielgrzymki Franciszek zdradził, co trzyma zawsze przy sobie w kieszeni. Są to dwie rzeczy, które mają dla niego fundamentalne znaczenie. Sprawdź, o czym mówił papież.

Zwierzenie się tysiącom młodych ludzi, zgromadzonych na stadionie Kasarani w Nairobi, może być podsumowaniem przesłania, jakie Papież zostawia Kenii.

Bergoglio powiedział bowiem, że w kieszeni ma zawsze różaniec i małą Drogę Krzyżową, bo właśnie te małe przedmioty przypominają mu o jedynej prawdziwej pomocy na drodze życia, czerpanej z ustawicznej modlitwy oraz kontemplacji męki Jezusa - porażki w oczach ludzkich, ale zakończonej zmartwychwstaniem. Dlatego Papież nie traci nadziei, pomimo wszystkich trudności.

Z młodzieżą Papież długo prowadził dialog; odłożywszy przygotowany tekst, odpowiadał z serca na jej niepokoje, improwizując po hiszpańsku, podobnie jak to zrobił podczas spotkania z 8 tys. sióstr, zakonników i księży.

A zaraz po tym w sali przy stadionie rozmawiał z biskupami. Tak więc dwa spotkania, pozbawione wszelkiego ceremoniału, a poprzedzone wizytą w jednej z ubogich dzielnic stolicy, Kangemi, zakończyły dni spędzone w Kenii, będącej początkową metą pierwszej podróży Papieża do Afryki.

DEON.PL POLECA

Dlaczego istnieją zło, fanatyzm, trybalizm, korupcja? Pytania młodzieży skrzyżowały się z refleksją i medytacją Papieża oraz z przesłaniem, jakie daje on nie tylko Kenii, nie tylko Afryce. Problemy są bowiem te, co zawsze, i trudności występują wszędzie: tak więc również w Watykanie są przypadki korupcji, potwierdził Papież. A za pomocą bardzo skutecznego obrazu porównał tę pokusę, szeroko rozpowszechnioną w polityce, do słodyczy cukru, który powoduje poważne choroby, bowiem korupcja jest drogą śmierci.

Konkretna i surowa była krytyka zamożnego społeczeństwa, "uśpionego przez niepohamowany konsumpcjonizm", w przemówieniu, które Papież wygłosił w Kangemi. Odniósł się w nim do mądrości dzielnic ludowych i do możliwości innej kultury, opartej na "wartościach, których nie wycenia się na giełdzie", potępiając, w doskonałej zgodzie z nauką społeczną Kościoła, "okrutną" niesprawiedliwość marginalizacji w miastach, brak dostępu do podstawowych infrastruktur i usług (jak do wody pitnej) oraz nowe formy kolonializmu, które gnębią Afrykę.

Tego, że jest możliwa inna mentalność, dowodzi również dzieło kobiet i mężczyzn, którzy w konsekracji Panu żyją w sposób prawdziwie alternatywny, aby realizować powołanie Jezusa. Przemawiając do nich wszystkich, Papież przypomniał o konieczności modlitwy i uznania własnych grzechów, i dziękował im za to, że spalają "życie w nadziei". Życie naprawdę autentyczne, do którego Papież nawoływał na stadionie ludzi młodych, polega na tym, aby nie zniechęcali się w trudnościach, ale przeżywali je, aby je pokonać, jak sportowcy, którzy współzawodniczą, nie dając się skorumpować.

A w wigilię konferencji w Paryżu na temat zmiany klimatycznej w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nairobi Papież wyraził ponownie swoją troskę. Byłoby bowiem wręcz rzeczą katastroficzną, aby nad wspólnym dobrem górę wzięły interesy prywatne, podczas gdy istnieje potrzeba, aby polityka i ekonomia służyły ludom i starały się promować style życia szanujące stworzenie, którego piękno musi zostać przekazane przyszłym pokoleniom.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Katarzyna Pytlarz

Święty Józef - patron naszych czasów

To już trzecia część bestsellerowej serii Cudów świętego Józefa. Słynna mistyczka Marta Robin uważała, że XXI wiek będzie należał do świętego Józefa. Ta książka jest tego bezsprzecznym dowodem. Zamieszczone...

Skomentuj artykuł

Papież zdradził, co zawsze trzyma w kieszeni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.