"Papieżowi Franciszkowi uda się reforma Kurii"

"Papieżowi Franciszkowi uda się reforma Kurii"
(fot. OneArmedMan / Wikimedia Commons)
KAI / slo

Kard. Christoph Schönborn jest przekonany, że papieżowi Franciszkowi powiedzie się oczekiwana od dawna reforma Kurii Rzymskiej. Przy całej serdeczności jest on bowiem jednocześnie człowiekiem dążącym do celu i konsekwentnym, który będzie wprowadzał w życie procesy, które częściowo rozpoczął już jego poprzednik Benedykt XVI - powiedział arcybiskup Wiednia podczas spotkania z mediami po powrocie z Rzymu.

Zdaniem przewodniczącego austriackiego episkopatu konieczna jest przede wszystkim reforma struktur, by poprawić komunikację pomiędzy poszczególnymi dykasteriami. Przypomniał, że kwestia reformy była też tematem dyskusji kardynałów podczas kongregacji ogólnych, poprzedzających konklawe. Wysuwano na nich również szereg propozycji, jak poprawić komunikację z poszczególnymi Kościołami lokalnymi, m.in. poprzez regularne spotkania przewodniczących episkopatów z papieżem, gdyż "bardzo potrzebna jest żywa kolegialność i synodalność" - stwierdził arcybiskup Wiednia. Dodał, że na konieczność reformy wskazywało także wielu szefów dykasterii. Stąd optymizm kard. Schönborna jeśli idzie o sukces reformy.

Arcybiskup Wiednia zauważył, że nadal istnieje niestety problem przecieku informacji poufnych, o czym świadczy fakt, że wystąpienia kardynałów podczas kongregacji ogólnych były następnego dnia w całości przekazywane przez niektóre media włoskie. Dodał, że każdy z purpuratów zobowiązywał się do zachowania tajemnicy.

Przyznał, że przed konklawe odczuwało się silne dążenie, by wybrać na papieża kandydata spoza Europy. Mimo to wybór Franciszka był zaskoczeniem. - Wielu z nas odczuwało potrzebę świeżego powiewu w Kościele, a teraz będziemy tego świadkami - stwierdził austriacki purpurat. Przypomniał, że papież Franciszek jest znany z dobrych kontaktów z młodzieżą, z ubogimi, a także, iż zajmuje wyraźne stanowisko wobec świata polityki w sprawach społecznych. Podkreślił, że obecny papież określa siebie jako "Biskup Rzymu", co ma duże znaczenie dla dialogu ekumenicznego. Właśnie spotkanie Ojca Świętego z przedstawicielami innych Kościołów wywarło na nim największe wrażenie. - Widać tu było wyraźnie, że ekumenizm jest sprawą bliską sercu Franciszka - stwierdził kard. Schönborn. Zauważył zarazem, iż wybór nowego papieża był istotnym wydarzeniem nie tylko dla chrześcijan, ale również dla agnostyków, dla wspólnoty żydowskiej i islamskiej. Wszyscy oni z nowym pontyfikatem wiążą nadzieje na dobre stosunki.

Zdaniem arcybiskupa Wiednia, nowego papieża wyróżniają takie cechy, jak bliskość ludziom, prostota w kontaktach oraz głęboka duchowość. W Rzymie panuje wielka radość, w całym mieście odczuwa się "wiosenny powiew Ewangelii". Ta nowa radość i nowy powiew dały się odczuć już w chwili, gdy po niedzielnej Mszy św. w kościele św. Anny w Watykanie papież Franciszek pozdrawiał wiernych, przyjaźnie ściskając ich ręce - stwierdził przewodniczący austriackiego episkopatu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Papieżowi Franciszkowi uda się reforma Kurii"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.