Podczas Mundialu papież Franciszek kibicuje...

Podczas Mundialu papież Franciszek kibicuje...
Piłkarze Argentyny, którzy zakwalifikowali się do półfinałów Mundialu w Brazylii, mogą być pewni, że myślami był przy nich ich wielki kibic, papież Franciszek. (fot. EPA/Ciro Fusco)
KAI / drr

Piłkarze Argentyny, którzy zakwalifikowali się do półfinałów Mundialu w Brazylii, mogą być pewni, że myślami był przy nich ich wielki kibic, papież Franciszek.

Kiedy na zakończenie jednodniowej podróży duszpasterskiej do regionu Molise papież przybył wieczorem do katedry w Iserni, Ojca Świętego pozdrowił chłopiec w biało-niebieskim trykocie argentyńskiej reprezentacji narodowej. Wtedy Franciszek spontanicznie spojrzał na zegarek i pokazał chłopcu czas. W tym momencie pozostało jeszcze pół godziny do zakończenia ćwierćfinałowego meczu między Argentyną a Belgią, decydującego o wejściu do rozgrywek półfinałowych Piłkarskich Mistrzostw Świata.

Informując o tym niemiecka agencja katolicka KNA przypomina rozegrany przed kilkoma dniami mecz Argentyna - Szwajcaria w 1/8 finałów i sytuację, gdy kilka metrów przed bramką argentyńską do piłki doszedł Szwajcar Blerim Dzemaili. Gdyby strzelił gola, wynik na krótko przed końcem meczu byłby 1:1, a w takiej sytuacji oznacza to dodatkową "jedenastkę". Wykopana przez niego piłka uderzyła w słupek, odbiła się o nogę piłkarza i wylądowała poza bramką. Argentyna zwyciężyła i weszła do mundialowego ćwierćfinału.

Po tak szczęśliwym przypadku teraz wielu fanów reprezentacji Argentyny wierzy, że ich zawodnikom "pomaga" papież - kibic. - A ponieważ strzelec jedynej bramki nazywa się Angel di Maria, "musiała w tym być także ręka Matki Boskiej". Już wkrótce po tym meczu na portalach społecznościowych ukazały się liczne fotomontaże. Pokazywały m.in. papieża, czubkiem buta wstrzymującego piłkę przed bramką. A deputowany Kongresu Omar Plaini na swoim twitterze umieścił odpowiednie zdjęcie i opatrzył je tytułem" 11+Franciszek". Argentyńskie media poinformowały, że prawy słupek argentyńskiej bramki, który uratował Argentyńczyków przed odpadnięciem z dalszej gry, zawodnicy już nazywają "Bożym słupkiem".

Humor zaprezentował także Watykan. Tuż przed meczem Szwajcaria - Argentyna Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało na twitterze karykaturę, ukazującą dwóch gwardzistów szwajcarskich, którzy spokojnie oglądają mecz w telewizorze, a za nimi stoi gniewnie spoglądający papież Franciszek, którego ramiona okrywa szalik reprezentacji Argentyny. Ten obraz tysiąc razy przekazywali sobie internauci. Ale już pojawiła się zaktualizowana wersja tej karykatury, ukazująca płaczących gwardzistów i pogodnego, nieposiadającego się z radości papieża Franciszka, który wymachuje argentyńskim szalikiem.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podczas Mundialu papież Franciszek kibicuje...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.