"Pokój zawsze jest możliwy!" Papież wzywa do budowy społeczeństwa opartego na braterstwie

"Pokój zawsze jest możliwy!" Papież wzywa do budowy społeczeństwa opartego na braterstwie
(fot. PAP/EPA/ETTORE FERRARI)
KAI / kw

O wielkiej odpowiedzialności za ochronę ludzi najsłabszych mówił papież Franciszek w przemówieniu do dziewięciu nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, od których przyjął listy uwierzytelniające.

Byli to przedstawiciele dyplomatyczni Tajlandii, Norwegii, Nowej Zelandii, Sierra Leone, Gwinei, Gwinei Bissau, Luksemburga, Mozambiku i Etiopii.

DEON.PL POLECA

Papież stwierdził, że uwaga zwrócona "na najuboższych obywateli jest oczywistym obowiązkiem", który wypełniamy jednocząc się we wspieraniu ich integralnego rozwoju ludzkiego. - To zjednoczenie ma konkretną nazwę: braterstwo! - wskazał Franciszek.

W obliczu coraz bardziej złożonych globalnych wyzwań rośnie znaczenie braterstwa w pokojowym współżyciu, będącym "nie tylko zwykłą strategią społeczno-polityczną", lecz przykładem solidarności" w osiąganiu wspólnego celu. Dostrzega się ją w powszechnym pragnieniu przyjaźni między osobami, wspólnotami i narodami, "choć nie można jej nigdy uznać za raz na zawsze osiągniętą".

- Wśród największych zagrożeń dla zgodnego wzajemnego współżycia są: przemoc i konflikty zbrojne. Jednak bolesna lekcja podziałów i nienawiści uczy nas także, że pokój zawsze jest możliwy. Rozwiązywanie konfliktów i pojednanie są pozytywnymi znakami jedności, która jest silniejsza od podziałów i braterstwa, które jest mocniejsze od nienawiści - przekonywał Franciszek.

Za zachęcające uznał wysiłki wspólnoty międzynarodowej na rzecz przezwyciężenia konfliktów zbrojnych i szukania dróg pokoju, do czego nieodzowny jest braterski dialog. - Dialog, zrozumienie, szerzenie kultury tolerancji, akceptacji drugiego i współżycia między ludźmi naprawdę przyczyniają się znacznie do zmniejszenia problemów gospodarczych, społecznych, politycznych i ekologicznych, jakie osaczają dużą cześć ludzkości - stwierdził papież.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

"Pokój zawsze jest możliwy!" Papież wzywa do budowy społeczeństwa opartego na braterstwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.