Porażka progresistów? "Querida Amazonia" to nie podsumowanie synodu

Porażka progresistów? "Querida Amazonia" to nie podsumowanie synodu
(fot. AP / DEON.pl)

Niektórzy wierni oczekiwali ogromnego przełomu. Po publikacji pojawiły się głosy o porażce postępowego skrzydła w Kościele. Czy papież Franciszek zrobił wszystkim niespodziankę?

"Querida Amazonia" była ogromnie wyczekiwanym dokumentem. Spodziewano się daleko idących zmian: wprowadzenia nowego rytu, otwarcia drogi dla kapłaństwa żonatych mężczyzn, czy wyświęcenia kobiet na diakonów. Papież Franciszek powstrzymał się od takich deklaracji, a swój najnowszy dokument wypełnił marzeniami o Kościele podążającym drogą synodalną.

"Papież jeżeli czegoś nie mówi, to nie znaczy, że zamyka. (...) W pewnym sensie nie mówi ani za, ani przeciw. Gdy jest trudność, to droga synodalna przenosi dyskusję na pewien wyższy poziom. Szuka się trzeciej drogi" - mówi ojciec Jacek Siepsiak SJ. "Te jego wypowiedzi antygender mają takie źródło, że nie chce żeby wszystko było jednakowe" - wyjaśnia jezuita.

Adhortacja zawiera wiele poetyckich metafor, a nawet wiersze. "Papież używa nowego języka" - twierdzi ojciec Siepsiak. Franciszek mówi do serca, ale żeby do niego dotrzeć, karmi nas poezją. Poezja nie ma wymiaru prawa, lecz ukazuje czasem niełatwe w odbiorze obrazy, które przemawiają do wnętrza człowieka. "To bardzo jezuickie, specyficzne u św. Ignacego Loyoli" - dodaje.

DEON.PL POLECA

"Papież bardzo radykalnie i mocno pokazuje czym jest droga synodalna, i mówi wprost o tym, że on nie chce zastępować synodu" - mówi ojciec Jacek Siepsiak SJ. "Papież mówi o swoich marzeniach związanych z Amazonią. Nadaje na troszeczkę innym poziomie. To nie jest podsumowanie synodu, ani ocena, ale własna refleksja papieża".

Jeśli chcecie usłyszeć więcej inspirujących rozmów, zajrzyjcie do naszych podcastów na Spotify [Podcasty DEON.pl]

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ojciec Święty Franciszek

Dokument wytycza nowe drogi dla ewangelizacji, troski o środowisko i ubogich. Franciszek ma nadzieję na nowy dynamizm misyjny i potwierdza ważną rolę świeckich we wspólnotach Kościoła.

Piąta adhortacja apostolska papieża Franciszka zaskakuje swoją formą a...

Skomentuj artykuł

Porażka progresistów? "Querida Amazonia" to nie podsumowanie synodu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.