Poznaj plan 1-go dnia pobytu Papieża w Ameryce

Poznaj plan 1-go dnia pobytu Papieża w Ameryce
(fot. Trisha Thomas / twitter.com)
KAI / kw

Dziś rano Franciszek udał się do Meksyku. Jest to dwunasta zagraniczna podróż Franciszka i czwarta na kontynent amerykański. Jej hasłem są słowa: "Misjonarz miłosierdzia i pokoju". Towarzyszyć jej będzie krótkie spotkanie z patriarchą Cyrylem na Kubie.

Dziś Franciszek rozpoczyna wizytę apostolską do Meksyku. W ciągu sześciu dni papież odwiedzi sześć miast: Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez. Do Rzymu powróci 18 lutego. Program papieskiej podróży obejmuje także spotkanie ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą moskiewskim i Całej Rusi, Cyrylem w Hawanie na Kubie 12 lutego.

Dziś wieczorem (ok. 20 czasu środkowoeuropejskiego) Franciszek przyleci na międzynarodowe lotnisko im. José Martí w Hawanie. Tam powitają go m.in. prezydent Raul Castro, nuncjusz apostolski, abp Giorgio Lingua oraz kubańscy biskupi: arcybiskup Hawany, kard. Jaime Ortega y Alamino oraz arcybiskup Santiago de Cuba, Dionisio García Ibáñez.

Papieżowi i patriarsze towarzyszyć będą kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego. W saloniku stołecznego lotniska odbędzie się dwugodzinne prywatne spotkanie z Cyrylem. Po nim zostanie podpisana wspólna deklaracja. Patriarcha Cyryl i Franciszek wygłoszą przemówienia.

Po ceremonii pożegnania Franciszek wraz z 20-osobowym orszakiem odleci do Meksyku.

Podczas swej 12. zagranicznej podróży apostolskiej Franciszek po raz kolejny odwiedzi w Meksyku "peryferie świata" i środowiska ludzi zepchniętych na margines, bastiony przemocy i przestępstw związanych z handlem narkotykami. Choć wizyta ma głównie charakter duszpasterski, to w tym drugim co do liczby katolików kraju świata papież poruszy wiele społecznych problemów dotyczących rodzimego kontynentu papieża z Argentyny. Wskazują na to m.in. miejsca, które odwiedzi.

Do stolicy Meksyku papież przyleci późnym wieczorem 12 lutego. Na lotnisku powitają go m.in. prezydent Enrique Peña Nieto z małżonką, przedstawiciele rządu i episkopatu kraju.

Wizyta papieża Franciszka w Meksyku spotkała się z wielkim zainteresowaniem mediów. Relacjonować ją będzie 3500 dziennikarzy. Z odmową spotkało się kolejnych 1100 zainteresowanych, ponieważ organizatorzy nie mogli już zapewnić im miejsca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Poznaj plan 1-go dnia pobytu Papieża w Ameryce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.