Prowadźcie dialog, nie relatywizujcie

Prowadźcie dialog, nie relatywizujcie
(fot.CTV)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / mh

Papież-jezuita spotkał się dziś z grupą swoich włoskich współbraci zakonnych, a mianowicie z redakcją dwutygodnika "La Civiltà Cattolica". Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm" - powiedział papież.

Franciszek nawiązał do historii tego czołowego jezuickiego czasopisma, które istnieje od 163 lat. Przypomniał, że na początku miało ono charakter "bojowy" i często polemiczny, zgodnie z duchem tamtej epoki.

"Wasza wierność Kościołowi nadal wymaga, byście byli surowi wobec różnych form obłudy serca, które jest zamknięte, a więc chore. Wobec tego typu choroby trzeba być twardym. Jednak waszym głównym zadaniem nie jest budowanie murów, tylko mostów. Jest to nawiązywanie dialogu ze wszystkimi ludźmi, także z tymi, którzy nie wyznają wiary chrześcijańskiej, ale «rozwijają wspaniałe dobra ducha ludzkiego», a nawet z tymi, którzy «przeciwni są Kościołowi i w różny sposób go prześladują», jak mówi Sobór Watykański II. Tyle jest ludzkich kwestii do przedyskutowania i podzielenia się nimi, a w dialogu można zawsze zbliżyć się do prawdy, która jest darem Bożym, i wzajemnie się ubogacić. Dialogować znaczy być przekonanym, że drugi człowiek ma coś dobrego do powiedzenia, i dać miejsce dla jego punktu widzenia, jego opinii, jego propozycji, oczywiście bez popadania w relatywizm" - powiedział papież.

W spotkaniu uczestniczył także generał Towarzystwa Jezusowego o. Adolfo Nicolás.

 

Więcej »

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Prowadźcie dialog, nie relatywizujcie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.