Prymas Irlandii: chcę przekazać Franciszkowi nadzieję ofiar wykorzystywania seksualnego

Prymas Irlandii: chcę przekazać Franciszkowi nadzieję ofiar wykorzystywania seksualnego
(fot. Paul MacAree / youtube.com)
2 lata temu
KAI / ms

Zawiozę papieżowi Franciszkowi nadzieję ofiar wykorzystywania seksualnego - napisał przed watykańskim szczytem w sprawie ochrony dzieci prymas całej Irlandii abp Eamon Martin.

Prymas weźmie udział w tym odbywającym się w dniach 21-24 lutego spotkaniu jako przewodniczący irlandzkiej konferencji episkopatu.

W piątek 15 lutego w całym kraju obchodzony będzie doroczny Dzień Modlitwy za Ofiary Nadużyć Seksualnych, w czasie którego odczytywana jest specjalna modlitwa w ich intencji oraz zapalane są "świece pokutne" we wszystkich katedrach i kościołach parafialnych, wyrażające prośbę Kościoła o przebaczenie za cierpienia spowodowane przez nadużycia.

Nadużycia w Kościele: jest wiele do zrobienia, ale nie zaczynamy od zera >>

Arcybiskup Armagh wyjaśnił, że zapalając te świece "wspominamy naszych braci i nasze siostry oraz ich rodziny, którzy zostali opuszczeni w ciągłym cierpieniu spowodowanym nadużyciami". Zdradzono ich zaufanie, a "ich wiarę poddano próbie".

- W ostatnich tygodniach miałem przywilej spotkania ofiar wykorzystywania i ich rodzin w czterech prowincjach Irlandii. Wiele z nich mówiło mi o znaczeniu modlitwy i o potrzebie otwarcia się przez Kościół na sprawiedliwość, aby odpokutować [za te czyny] i o nich nigdy nie zapomnieć. Zawstydziła mnie ich odwaga i przytłoczyła ich duchowa wielkoduszność. Mam zamiar przekazać to przeżyte doświadczenie i rozeznanie irlandzkich ofiar, czy to bezpośrednio papieżowi Franciszkowi, czy szerzej na spotkaniu w Rzymie - zapowiedział hierarcha.

Eksperci Centrum Ochrony Dziecka: termin "nadużycia seksualne" jest nieprawidłowy >>

Zachęcił irlandzkich katolików, by zapalili świece pokutne także podczas wspomnianego szczytu, odmawiając przy tym modlitwę o przebaczenie grzechów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek
31,43 zł
44,90 zł

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Prymas Irlandii: chcę przekazać Franciszkowi nadzieję ofiar wykorzystywania seksualnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.