Puste klasztory nie są nasze, są dla uchodźców!

Puste klasztory nie są nasze, są dla uchodźców!
(fot. EPA/GUIDO MONTANI)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / slo

Ośrodki dla migrantów i uchodźców przypominają nam o cierpieniu ludzkości. Pokazują też jednak, że można coś dla nich zrobić - mówił Franciszek podczas wizyty w rzymskim ośrodku Astalli, siedzibie Jezuickiej Służbie Uchodźcom.

W przemówieniu do uchodźców i posługującym im wolontariuszy Papież podjął się refleksji nad trzema słowami, które znamionują działalność tej placówki: służyć, towarzyszyć, bronić.

- Służyć znaczy przyjąć osobę, która przychodzi, zwrócić na nią uwagę - powiedział Ojciec Święty. - Oznacza pochylić się nad potrzebującym i chwycić go za rękę, bez wyrachowania, bez lęku, z czułością i współczuciem, jak Jezus, który pochylił się, by umyć nogi Apostołom. Służyć znaczy pracować u boku najbardziej potrzebujących, a przede wszystkim nawiązać z nimi ludzkie relacje, relacjae bliskości, solidarności. Solidarność. Tego słowa boi się świat rozwinięty. Stara się go nie wypowiadać. Jest dla niego niemal wulgaryzm. Ale to jest nasze słowo.

Franciszek wskazał też na potrzebę odpowiedniego towarzyszenia potrzebującym, aby stanęli na własne nogi i nie potrzebowali już pomocy. W wypadku migrantów wymaga to właściwej integracji w nowym społeczeństwie. W końcu Papież zwrócił uwagę potrzebę obrony praw ludzi skrzywdzonych.

DEON.PL POLECA

- Jest ważne dla całego Kościoła - podkreślił Franciszek - aby otwarcie na ubogich i promowanie sprawiedliwości nie były zlecane jedynie "specjalistom", lecz znalazły się w centrum zainteresowania całego duszpasterstwa, formacji przyszłych kapłanów i zakonników, normalnej działalności parafii, ruchów i stowarzyszeń kościelnych. W szczególności - i jest to ważne, mówię to z serca - chciałbym zachęcić instytuty zakonne, aby poważnie i odpowiedzialnie odczytały ten znak czasu. Pan Bóg wzywa nas, byśmy odważniej i wspaniałomyślniej okazywali gościnność we wspólnotach, domach, pustych klasztorach...

Drodzy zakonnicy i zakonnice, puste klasztory nie służą Kościołowi po to, by przekształcać je w hotele i zarabiać pieniądze. Puste klasztory nie są nasze, są dla ciała Chrystusa, którym są uchodźcy. Pan Bóg wzywa, by wielkodusznie i odważnie okazywać gościnność w pustych klasztorach. Oczywiście nie jest to rzecz łatwa. Potrzebne są kryteria, odpowiedzialność. Ale musimy też być odważni.

Wizyta Franciszka w jezuickim ośrodku dla uchodźców miała charakter prywatny. W spotkaniu z Papieżem uczestniczyło jednak 500 osób, przede wszystkim migrantów, którzy przybyli do ośrodka po posiłek. Papież rozmawiał z nimi, wysłuchał ich świadectw, a następnie skierował do nich przemówienie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Puste klasztory nie są nasze, są dla uchodźców!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.