Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 25 lipca 2004

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 25 lipca 2004
(fot. hdptcar / Foter / CC BY-SA)
Copyright © by L'Osservatore Romano (10/2004) and Polish Bishops Conference

1. W tych dniach odprężenia i wypoczynku myślę często o dramatycznych sytuacjach panujących w różnych regionach świata. Dzisiaj chciałbym szczególnie zwrócić waszą uwagę na tragiczne wydarzenia, które już od długiego czasu rozgrywają się w niektórych krajach umiłowanego kontynentu afrykańskiego.

2. Od ponad osiemnastu lat w północnej Ugandzie trwa nieludzki konflikt, powodujący cierpienia milionów osób, zwłaszcza dzieci. Wiele z nich żyje w strachu i bez jakichkolwiek perspektyw na przyszłość, co zmusza je, by zaciągały się do wojska. Zwracam się do wspólnoty międzynarodowej i do rządzących krajem, by położono kres temu tragicznemu konfliktowi i stworzono realną perspektywę pokoju całemu narodowi ugandyjskiemu.

Równie niepokojąca jest sytuacja, w jakiej znajduje się droga ludność Darfuru, zachodniego regionu Sudanu graniczącego z Czadem. Wojna, która nasiliła się w tych miesiącach, niesie z sobą coraz większe ubóstwo, rozpacz i śmierć. Na skutek trwających dwadzieścia lat ostrych starć w Sudanie wielu straciło życie, zostało wysiedlonych czy zmuszonych do migracji. Jakże można pozostać obojętnym? Kieruję usilny apel do rządzących polityków i do organizacji międzynarodowych, by nie zapominali o tych naszych braciach tak ciężko doświadczonych.

3. Wspólnota chrześcijańska podejmuje starania, by stawić czoło tym krytycznym sytuacjom. Biskupi w Ugandzie, wspomagani przez inne diecezje świata i przez organizacje wolontariatu, pracują ofiarnie na rzecz pojednania narodu i spieszą z pomocą osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Właśnie w tych dniach posłałem do Darfuru przewodniczącego Papieskiej Rady «Cor Unum», abpa Paula Josefa Cordesa, by okazał tej udręczonej ludności duchową i materialną solidarność Stolicy Apostolskiej i Kościoła powszechnego.

Zachęcam wszystkich chrześcijan do modlitwy za naszych braci i siostry w Afryce, dla której proszę Maryję o macierzyńską opiekę.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 25 lipca 2004
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.