Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29 lutego 2004

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29 lutego 2004
(fot. thejbird / Foter / CC BY)
Copyright © by L'Osservatore Romano (4/2004) and Polish Bishops Conference

1. Dziś, w I Niedzielę Wielkiego Postu, Ewangelia ukazuje nam Chrystusa, który po chrzcie, jakiego św. Jan udzielił Mu w Jordanie, pod natchnieniem Ducha Świętego oddalił się na pustynię i pozostał tam przez czterdzieści dni. Ewangelia opisuje trzy znane wszystkim pokusy, którymi posłużył się Szatan, aby doprowadzić do upadku naszych prarodziców. Jednakże Chrystus jako nowy Adam przezwyciężył je i stanowczo odrzucił kusiciela: «Powiedziano: Nie będziesz wystawiał na próbę Pana, Boga swego» (Łk 4, 12).

2. Zwycięstwo Chrystusa nad złym daje nam pewność, że nie ugniemy się w momencie próby, jeśli będziemy zjednoczeni z Panem. Dlatego też Wielki Post jest okresem, w którym jesteśmy wezwani do szczególnego wysiłku duchowego.

Z tej okazji skierowałem do Kościoła przesłanie, poświęcone w sposób szczególny dzieciom, które nierzadko są niewinnymi ofiarami ludzkiej nikczemności. Kościół otacza je szczególną troską, ponieważ Chrystus powiedział: «Kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje» (Mt 18, 5). Niech ten okres liturgiczny będzie czasem wielkodusznego współzawodnictwa w okazywaniu solidarności najmniejszym, a zwłaszcza tym, którzy są narażeni na największe niebezpieczeństwa i trudności.

3. Drodzy bracia i siostry, zachęcam was wszystkich, abyście się modlili w tej intencji. Proszę was również, abyście mi towarzyszyli duchowo w rekolekcjach, które rozpoczną się dziś wieczór jak co roku w I Niedzielę Wielkiego Postu. Razem ze mną będą w nich uczestniczyć moi współpracownicy z Kurii Rzymskiej. Dziewicę, która słuchała, proszę, aby te dni milczenia, medytacji i głębokiego zjednoczenia z Chrystusem przyniosły bogate owoce.

Niepokojące i smutne wiadomości dotarły do nas z Haiti. W obliczu tej sytuacji czuję się zobowiązany wezwać wszystkich Haitańczyków, by z odwagą i pokorą podjęli decyzje, których wymaga dobro kraju. Wspólnotę międzynarodową zachęcam do wysiłków dyplomatycznych, organizacje humanitarne proszę o wspaniałomyślne zaangażowanie, a umiłowanemu narodowi haitańskiemu udzielam specjalnego błogosławieństwa.

Rozważanie przed modlitwą

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozważanie przed modlitwą "Anioł Pański", 29 lutego 2004
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.