"Świat musi walczyć z hańbą handlu ludźmi"

"Świat musi  walczyć z hańbą handlu ludźmi"
(fot. CTV)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / CTV / psd

Papież wezwał wspólnotę międzynarodową do podjęcia zdecydowanej walki z procederem handlu ludźmi. Podkreślił, że jest to zbrodnia przeciwko ludzkości, niestety coraz bardziej rozpowszechniona we współczesnym świecie. Z bólem wskazał, że dopuszczają się jej nie tylko organizacje kryminalne, ale nawet osoby i instytucje publiczne oraz członkowie kontyngentów pokojowych. Franciszek mówił o tym do siedemnastu nowych ambasadorów przy Stolicy Apostolskiej, których przyjął na specjalnej audiencji w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego.

"Handel ludźmi jest autentyczną formą niewolnictwa - stwierdził Papież. - Niestety coraz powszechniejszą, dotyczącą wszystkich krajów, także najbardziej rozwiniętych. Proceder ten wymierzony jest w osoby najsłabsze w społeczeństwie: kobiety i dziewczęta, dzieci, niepełnosprawnych, najuboższych, ofiary rozbicia rodziny czy rozkładu społeczeństwa. Mówi się o milionach ofiar. Ludziach zmuszanych do niewolniczej pracy czy wykorzystywanych seksualnie. Tak dalej być nie może. Jest to poważne łamanie praw człowieka przysługujących ofiarom i zniewaga ich godności, a także porażka całej wspólnoty międzynarodowej. Ludzie dobrej woli, deklarujący się jako wierzący czy niewierzący, nie mogą pozwalać, by te kobiety, ci mężczyźni i dzieci byli traktowani jak przedmioty, oszukiwani, wykorzystywani, często wielokrotnie sprzedawani dla różnych celów i ostatecznie mordowani. Wielu jest wyniszczanych fizycznie i umysłowo, aby w końcu być odrzuconymi i pozostawionymi na łaskę losu. To hańba".

Franciszek zaapelował o połączenie sił w walce z tym haniebnym procederem handlu ludźmi, który podważa fundamenty życia społecznego. Wskazał, że konieczne są tu także odpowiednie działania krajów pochodzenia ofiar, tranzytu i miejsc przeznaczenia, w tym ułatwienia w zakresie uregulowania migracji. Przypomniał, że każdy, kto choćby tylko toleruje fakt traktowania człowieka jako towaru, jest współodpowiedzialny za ten proceder.

 

Więcej»

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Świat musi walczyć z hańbą handlu ludźmi"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.