USA: kard. Donald Wuerl nie pojedzie do Dublina

USA: kard. Donald Wuerl nie pojedzie do Dublina
(fot. WashArchdiocese / youtube.com)
2 lata temu
Crux / KAI / ms

Arcybiskup Waszyngtonu kard. Donald Wuerl odwołał swój udział w rozpoczynającym się 21 sierpnia w Dublinie Światowym Spotkaniu Rodzin. Miał on tam wygłosić referat na temat "Pomyślność rodziny decydująca dla przyszłości świata".

Wuerl i O'Malley nie jadą 

Kard. Wuerl będzie więc drugim - po arcybiskupie Bostonu kard. Seanie O'Malleyu - wysokiej rangi hierarchą z USA, który nie przyjedzie do Dublina.

Watykan: ból i wstyd wobec nadużyć seksualnych w Pensylwanii >>

Kard. O'Malley uzasadnił swoją decyzję potrzebą obecności w Bostonie, gdyż w diecezjalnym seminarium św. Jana trwa wizytacja, w związku z pojawieniem się zarzutów, jakoby miało tam dojść do działań sprzecznych z normami moralnymi i wymaganiami formacji do kapłaństwa.

Tuszowanie skandali 

Kard. Wuerl stał się obiektem publicznej krytyki po opublikowanym w minionych dniach raporcie na temat przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych i tuszowania tego faktu w diecezjach stanu Pensylwania.

Wstrząsający raport dotyczący pedofilii. Biskupi proszą Watykan o wszczęcie śledztwa >>

Najbardziej kontrowersyjna historia związana jest z postacią ks. Ernesta Paone. Został wyświęcony w 1957 r., na emeryturę przeszedł w 2001. Jak podaje serwis Crux, Paone był przenoszony między parafiami pomimo faktu, że od początku lat sześćdziesiatych pojawiały się pod jego adresem oskarżenia związane z wykorzystywaniem seksualnym.

Po blisko 41 latach od tych wydarzeń, Paone przeszedł na emeryturę w 2001 roku. Miał otrzymać od kardynała Wuerla list w którym hierarcha zapewnił go, że diecezja pokryje wszelkie koszty związane z jego utrzymaniem, co wynika z przepisów prawa.

Kard. DiNardo: ostatnie wydarzenia to "katastrofa moralna" >>

Rzecznik prasowy kardynała stwierdził, że nie może on być pociągany do odpowiedzialności, ponieważ Paone nie podlegał jego zwierzchnictwu.

Jak zaznacza John Allen z Crux, w Irlandii papież może spotkać się nie tylko z konkretnymi przestępstwami, ale także próbą ich tuszowania.

 

Raport prokuratora generalnego

Przed nominacją na arcybiskupa Waszyngtonu kard. Wuerl był przez 18 lat biskupem diecezji Pittsburgh. W opublikowanym 14 sierpnia raporcie prokuratora generalnego Pensylwanii na temat wykorzystywania seksualnego i tuszowania tych czynów nazwisko kard. Wuerla wymienione jest ok. 200 razy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ
23,94 zł
39,90 zł

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

USA: kard. Donald Wuerl nie pojedzie do Dublina
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

USA: kard. Donald Wuerl nie pojedzie do Dublina
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.