Watykan: aresztowano pośrednika w transakcji zakupu kamienicy w Londynie

Watykan: aresztowano pośrednika w transakcji zakupu kamienicy w Londynie
(fot. unsplash.com)
PAP / jb

W Watykanie zatrzymano w piątek i osadzono w areszcie żandarmerii brokera Gianluigiego Torziego, który pośredniczył w będącej przedmiotem śledztwa operacji zakupu kamienicy w Londynie za 200 milionów euro.

O zatrzymaniu poinformowało biuro prasowe Watykanu.

Sprawa zakupu kamienicy przez Watykan wywołała w ubiegłym roku skandal, ponieważ - jak ujawniły media - część pieniędzy na tę transakcję pochodziła ze świętopietrza, czyli datków na dobroczynną działalność papieża.

W sprawie kamienicy przy Sloane Avenue śledztwem objęto w październiku zeszłego roku pięciu uczestniczących w transakcji pracowników Stolicy Apostolskiej, w tym dwóch urzędników z Sekretariatu Stanu. W maju br. zostali zwolnieni z pracy w Watykanie.

Broker z południa Włoch został aresztowany po tym, gdy przesłuchał go promotor sprawiedliwości watykańskiego trybunału, czyli odpowiednik prokuratora. Trafił do celi w koszarach watykańskiej żandarmerii.

DEON.PL POLECA

Torzi usłyszał zarzuty wymuszeń, sprzeniewierzenia i prania pieniędzy, oszustwa, za które według watykańskiego kodeksu karnego grozi do 12 lat więzienia - poinformowało wieczorem biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan: aresztowano pośrednika w transakcji zakupu kamienicy w Londynie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.