Watykan doprecyzował słowa papieża

Watykan doprecyzował słowa papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
3 lata temu
PAP / psd

Watykan doprecyzował fragment czwartkowej wypowiedzi papieża Franciszka ze zjazdu diecezji rzymskiej na Lateranie. W oficjalnym zapisie słowa: "znaczna większość małżeństw sakramentalnych jest nieważna" zamieniono na "część małżeństw".

W czwartek wieczorem papież wygłosił improwizowane przemówienie podczas zjazdu diecezjalnego w bazylice Świętego Jana na Lateranie na temat duszpasterstwa rodzin. Wygłosił tam rozważania dotyczące jego niedawnej posynodalnej adhortacji apostolskiej "Amoris laetitia".

Zobacz, co powiedział papież w przemówieniu

Mówił między innymi o dominującej w obecnych czasach mentalności "tymczasowości". Stwierdził: "Znaczna większość małżeństw sakramentalnych jest nieważna, bo ludzie mówią sobie +tak+ na całe życie, ale nie wiedzą, co mówią".

Watykaniści informowali wcześniej o zdziwieniu, z jakim część hierarchii kościelnej i środowisk katolickich przyjęła te słowa.

W piątek w oficjalnym watykańskim zapisie tej wypowiedzi znalazło się sformułowanie: "część małżeństw".

Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi pytany o tę różnicę wyjaśnił, że dodatkowe, improwizowane wypowiedzi papieża są zawsze przeglądane przed publikacją w celu ich doprecyzowania i wyjaśnienia.

Zobacz komentarz: Czy Franciszek się pomylił?

"Gdy chodzi o szczególnie ważne kwestie, przejrzany tekst jest zawsze dawany papieżowi. Tak stało się w tym przypadku" - dodał rzecznik. Podkreślił, że papież zaaprobował tekst.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan doprecyzował słowa papieża
Komentarze (2)
Paweł Czarnecki
Paweł Czarnecki
18 czerwca 2016, 23:30
Polityka Watykanu jest na żenującym poziomie Powiem wprost - to naprawe niepoważna, aby trzeba było coś prostować. Ludzię patrzą w stronę Watykanu, a słowa można instrumentalnie wykorzystać. Trzeba być bardzo rozważnym...
QQ
q q
18 czerwca 2016, 08:09
To papież, czy grecka Pytia, skoro jego słowa trzeba cały czas doprecyzowywać?

Skomentuj artykuł

Watykan doprecyzował słowa papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.