Watykan: międzyreligijne spotkanie przed COP26

Watykan: międzyreligijne spotkanie przed COP26
fot. depositphotos.com
2 miesiące temu
KAI / vaticannews / ml

Przed COP26, listopadowym szczytem w sprawie zmian klimatycznych, który odbędzie się w Glasgow, Watykan przygotowuje międzyreligijne spotkanie „Wiara i Nauka wobec COP26”. „Bylibyśmy zachwyceni, gdyby Papież Franciszek wziął udział w szczycie” – mówi Wendy Morton z Biura Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii.

Watykan oraz ambasady przy Stolicy Apostolskiej, włoska i brytyjska, współpracują przy wydarzeniu poprzedzającym szczyt, które odbędzie się w Rzymie 4 października. Wendy Morton, minister Wielkiej Brytanii ds. sąsiedztwa europejskiego i obu Ameryk w Biurze Spraw Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju, spotkała się niedawno z abp. Paulem Gallagherem, sekretarzem ds. relacji z państwami, oraz kard. Peterem Turksonem, kierującym watykańską Dykasterią ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W programie spotkania znalazło się kilka tematów, m.in. zbliżające się szczyty – w Rzymie i Glasgow – oraz znaczenie współpracy, jeśli chodzi o edukację dziewcząt na całym świecie. Dyskutowano o możliwych sposobach współpracy z różnymi partnerami, o sieci kontaktów między kościołami i organizacjami zaangażowanymi w ogólnoświatowe projekty.

Morton podkreśla znaczenie Kościoła w kwestii rozwoju. „Kościół katolicki prowadzi 225 tys. szkół na całym świecie, będąc jednocześnie największym pozarządowym dostawcą opieki zdrowotnej, w tym w wielu niestabilnych rejonach” – stwierdziła minister.

Choć Papież Franciszek, zapowiedział chęć wzięcia udziału w szczycie klimatycznym, jego obecność nie została dotąd potwierdzona. „Wiemy, z jak wielką mocą Papież przemawiał na temat klimatu i samego szczytu COP oraz jego wpływu nie tylko na planetę, ale także na życie wielu wrażliwych i najbardziej narażonych społeczności” – powiedziała Morton.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Leszek Śliwa
10,70 zł
15,29 zł

Kto był najważniejszym człowiekiem w życiu papieża Franciszka?
Co to jest milonga i dlaczego uwielbiał ją młody Jorge?
Co stało się 21 września 1953 r.?
Jakie są ulubione książki i filmy Franciszka?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Watykan: międzyreligijne spotkanie przed COP26
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.