Watykan: o globalizacji w świecie finansowym

Watykan: o globalizacji w świecie finansowym
(fot. peteranddorota / flickr.com / CC BY-NC-ND 2.0)
7 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Co zrobić, aby system bankowy i finansowy rzeczywiście służył dobru wspólnemu? Na to pytanie próbują odpowiedzieć w Rzymie znawcy tematu: bankierzy, przedsiębiorcy i ekonomiści z całego świata. Uczestniczą oni w trzydniowym seminarium, zorganizowanym przez Papieską Radę "Iustitia et Pax".

Jej przewodniczący kard. Peter Turkson już przed paru laty wniósł istotny głos w dyskusję na ten temat, twierdząc, że globalna gospodarka potrzebuje też globalnej władzy. Do tego postulatu powrócił w wystąpieniu na otwarcie obrad.

- Zwróciłem uwagę na brak równowagi - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Turkson. - Mamy bowiem globalizację, która w bardzo szybkim tempie wchłania nasz system finansowy i gospodarczy, a nie mamy natomiast władzy politycznej, która mogłaby monitorować to ogólnoświatowe zjawisko. A zatem globalizacja jest ogólnoświatowa, a władza "parafialna", czyli ograniczona. Być może nadszedł czas, by coś z tym zrobić mając na względzie wspólne dobro. Kiedy po raz pierwszy o tym wspomniałem, niektórzy myśleli, że mam na myśli światowy rząd. My tymczasem nigdy nie użyliśmy tego słowa. Mówiliśmy o władzy. Niektórzy uważają, że mogłaby się tym zająć ONZ. Zgadzam się, ale pod warunkiem, że zreformuje się ONZ - powiedział kard. Turkson.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: o globalizacji w świecie finansowym
Komentarze (1)
jazmig jazmig
jazmig jazmig
14 maja 2013, 07:30
Rząd śiatowy lekarstwem na wszystko. Gdyby głuota umiała latać...

Skomentuj artykuł

Watykan: o globalizacji w świecie finansowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.