Watykan: papież poszerzył grono kardynałów-biskupów

Watykan: papież poszerzył grono kardynałów-biskupów
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
KAI / kk

Ojciec Święty postanowił, aby do grona kardynałów-biskupów zostali dołączeni kardynałowie Pietro Parolin, Leonardo Sandri, Marc Ouellet oraz Fernando Filoni - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Papieska decyzja, zdaniem dziennikarzy, związana jest z faktem, że to z grona kardynałów-biskupów wybierany jest dziekan Kolegium Kardynalskiego. Obecnie jest nim 90-letni Angelo Sodano. Już jakiś czas temu informowano, że pragnie on z uwagi na zaawansowany wiek złożyć dymisję ze sparowanego urzędu. Również pozostali kardynałowie-biskupi Giovanni Battista Re, Roger Etchegaray, Francis Arinze, Tarcisio Bertone SDB, José Saraiva Martins CMF są w zaawansowanym wieku i przekroczyli już 80 lat.

Kardynała-dziekana wybierają ze swego grona kardynałowie-biskupi. Przewodniczy on Kolegium Kardynalskiemu. Otrzymuje jako tytuł diecezję Ostii, wraz z kościołem, który stanowił jego dotychczasowy tytuł. Jako primus inter pares (pierwszym między równymi) nie sprawuje władzy nad innymi kardynałami.

Do jego obowiązków należy zwołanie konklawe w wypadku wakansu na Stolicy Piotrowej. Przewodniczy także konklawe, o ile przed rozpoczęciem okresu sede vacante nie ukończył 80. roku życia. Powiadamia korpus dyplomatyczny akredytowany przy Stolicy Apostolskiej oraz przywódców państw o śmierci papieża.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Buttiglione Rocco, kard. Gerhard Ludwig Müller
20,94 zł
29,90 zł

Czytajmy razem adhortację Amoris Laetitia bez wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, ze zmysłem wiary (sensus fidei), w świetle całej tradycji doktryny Kościoła i z gorliwą duszpasterską troską o wszystkich, którzy znajdują się w trudnych sytuacjach małżeńskich...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież poszerzył grono kardynałów-biskupów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.