Watykan: Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej

Watykan: Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
PAP / mp

Papież Franciszek przewodniczył w Wielki Piątek nabożeństwu Męki Pańskiej w bazylice Świętego Piotra.

Przed jego rozpoczęciem położył się na posadzce i modlił się kilka minut.
Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił kaznodzieja Domu Papieskiego ojciec Raniero Cantalamessa, który przypomniał, że w tym roku odbędzie się synod biskupów na temat młodzieży, będącej w "centrum duszpasterskiej troski" Kościoła. Dzięki temu, dodał, można będzie odkryć to, co młodzi ludzie mogą dać Kościołowi i społeczeństwu.
Włoski zakonnik przytoczył słowa świętego Jana do młodzieży: "Napisałem do was, młodzi, że jesteście mocni i że nauka Boża trwa w was, a zwyciężyliście Złego. Nie miłujcie świata ani tego, co jest na świecie".
Następnie wyjaśnił: "Świat, którego mamy nie miłować i do którego nie powinniśmy się dostosowywać, to nie ten, jak wiemy, stworzony i umiłowany przez Boga; to nie ludzie tego świata, którym, przeciwnie, musimy zawsze wychodzić naprzeciw, zwłaszcza biedni, ostatni".
"Wmieszanie się w ten świat cierpienia i marginalizacji jest paradoksalnie najlepszym sposobem odseparowania się od świata, ponieważ jest to udanie się tam, od czego sam świat ucieka z całych sił" - mówił ojciec Cantalamessa.
"To odejście od samej zasady, na której stoi świat, czyli egoizmu" - dodał.
"Świat, którego nie można miłować, to coś innego; to świat, który znalazł się pod panowaniem Szatana i grzechu, do czego go sprowadziliśmy" - podkreślił kaznodzieja.
Zaapelował do młodzieży: "Miejcie odwagę iść w przeciwnym kierunku, pod prąd".
Wskazał, że szczególnym zadaniem młodych ludzi jest "uratowanie ludzkiej miłości przed tragicznym upadkiem; przed miłością, która nie jest darem z siebie, ale tylko posiadaniem drugiej osoby, często naznaczonym przemocą i despotycznym".
O godzinie 21.15 w Koloseum rozpocznie się Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. 
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan: Papież przewodniczył nabożeństwu Męki Pańskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.