Watykan: papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar

Watykan: papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar
(fot. giulio napolitano / shutterstock.com)
KAI / kk

Papież Franciszek przyjął dziś w Domu Świętej Marty wielkiego imama sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze, szejka Ahmada Mohammada Al-Tayyeba - podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Wymiana teologiczna między kairskim Uniwersytetem Al-Azhar a Stolicą Apostolską została nawiązana w 1998 roku. Strona islamska zerwała ją początku 2011 r. gdy po krwawym zamachu na kościół koptyjski w Aleksandrii w styczniu 2011 r. Benedykt XVI skrytykował brak wolności religijnej w Egipcie oraz zażądał lepszej ochrony przed terrorem i przemocą dla chrześcijan koptyjskich.

Papież Franciszek nazwał imama swoim "bratem". Oprócz tego dodał, że "dialog między religiami nie może być strategią do osiągania ukrytych celów, ale drogą prawdy. Ma on być cierpliwie podejmowany, by przekształcić konkurencję we współpracę".

Dialog został wznowiony przez stronę islamską w 2015 r.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Victor Codina SJ

Jeśli chcemy znaleźć Jezusa, musimy udać się do Nazaretu

Za sprawą papieża Franciszka w Kościele dokonują się głębokie przemiany. Franciszek wzywa do przekraczania murów kościołów i wychodzenia na ulice oraz na wszelkie peryferia: społeczne, intelektualne...

Skomentuj artykuł

Watykan: papież przyjął wielkiego imama Al-Azhar
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.