Watykan przed szczytem o pedofilii: trzeba uczynić z Kościoła bezpieczne miejsce

Watykan przed szczytem o pedofilii: trzeba uczynić z Kościoła bezpieczne miejsce
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
2 lata temu
PAP / ml

"Trzeba uczynić z Kościoła miejsce bezpieczne, jakim powinno być" - tak na konferencji prasowej w Watykanie przedstawiono cel rozpoczynającego się w czwartek szczytu na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich, zwołanego przez papieża Franciszka.

W spotkaniu udział wezmą przewodniczący wszystkich episkopatów z całego świata oraz ponad 20 przełożonych żeńskich i męskich zgromadzeń. Polski Kościół będzie reprezentował przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki.

Łącznie w szczycie pod przewodnictwem papieża uczestniczyć będzie 190 osób - poinformował w poniedziałek moderator spotkania, były rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Podczas konferencji w biurze prasowym Watykanu wyrażono wdzięczność dla mediów za ujawnianie nadużyć.

Arcybiskup Charles Scicluna z Malty, od lat zaangażowany z ramienia Watykanu w dochodzenia w sprawie pedofilii, przywołał amerykański film "Spotlight" i zwrócił uwagę na znaczenie przedstawionej w nim pracy dziennikarzy z Bostonu, którzy prowadzili śledztwo dotyczące nadużyć w tamtejszej archidiecezji.

Jak zapowiedziano, w czasie szczytu w dniach 21-24 lutego poruszone zostaną takie kwestie, jak odpowiedzialność biskupów i przejrzystość. W sobotę odbędzie się liturgia pokutna, a spotkanie zakończy w niedzielę msza i końcowe przemówienie papieża Franciszka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan przed szczytem o pedofilii: trzeba uczynić z Kościoła bezpieczne miejsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.