Watykan: sześć kobiet członkami Rady ds. Gospodarczych

Watykan: sześć kobiet członkami Rady ds. Gospodarczych
(fot. unsplash.com)
KAI / jb

Papież Franciszek mianował nowych członków Rady ds. Gospodarczych. Jest wśród nich sześć kobiet, w tym była skarbniczka brytyjskiego następcy tronu, księcia Karola.

Wśród nowych członków Rady, która m.in. nadzoruje watykańskie finanse, znalazło się sześciu kardynałów: Péter Erdő z Węgier, Odilo Scherer z Brazylii, Gérald Lacroix z Kanady, Joseph Tobin z USA, Anders Arborelius ze Szwecji i Giuseppe Petrocchi z Włoch, a także siedmioro ludzi świeckich: jeden mężczyzna i sześć kobiet.

Prof. Charlotte Kreuter-Kirchhof z Niemiec wykłada prawo międzynarodowe i europejskie na uniwersytecie w Düsseldorfie, stoi też na czele kobiecego stowarzyszenia Hildegaris, pomagającego potrzebującym studentkom.

Marija Kolak, również z Niemiec, pracowała przez wiele lat w Berliner Volksbank, obecnie kieruje krajowym stowarzyszeniem niemieckich banków spółdzielczych.

María Concepción Osácar Garaicoechea z Hiszpanii jest przewodniczącą zarządu Azora Capital i Azora Gestion, firmy zajmującej się zarządzaniem inwestycjami, specjalizującej się w nieruchomościach i sektorze energetycznym.

Eva Castillo Sanz, także z Hiszpanii, należy do rad nadzorczych banku Bankia i firmy Zardoya Otis , produkującej windy.

Ruth Mary Kelly z Wielkiej Brytanii była w latach 2004-2008 sekretarzem stanu ds. edukacji w rządzie Partii Pracy, obecnie jest wicekanclerzem ds. badań naukowych w St. Mary’s University w Londynie.

Lesile Jane Ferrar, również z Wielkiej Brytanii, była w latach 2015-2017 skarbnikiem następcy tronu, księcia Karola.

Z kolei Alberto Minali z Włoch kierował dotychczas firmami inwestycyjnymi i ubezpieczeniowymi.

Rada ds. Gospodarczych powstała w 2014 r. Od początku kieruje nią kard. Reinhard Marx z Niemiec. Jej zadaniem jest nadzorowanie działalności administracyjnej i finansowej instytucji Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Watykan: sześć kobiet członkami Rady ds. Gospodarczych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.