Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Opublikowano raport

Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Opublikowano raport
(fot. unsplash.com)
PAP / jb

Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjmuje opublikowany dziś Raport Moneyval i zachętę do kontynuowania podjętej drogi – czytamy w komunikacie prasowym Stolicy Apostolskiej.

„Uznając skuteczność środków przyjętych przez wszystkie organy zaangażowane w walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, Władze Stolicy Apostolskiej zapewniają o swoim zaangażowaniu w dalsze podążanie drogą pełnej zgodności z najlepszymi standardami międzynarodowymi i w tym celu dokonają starannej oceny zaleceń zawartych w Raporcie”- czytamy w watykańskim komunikacie.

DEON.PL POLECAKomitet Moneyval jest organem Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, został powołany w 1997 roku. W chwili obecnej posiada 28 stałych i 2 tymczasowych członków.

Z raportu tej instytucji wynika, że Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Stolica Apostolska uzyskała pięć orzeczeń o „znacznej” skuteczności i sześć o „umiarkowanej” skuteczności; w żadnym przypadku nie wyrażono orzeczenia o „niskiej” skuteczności. Pozytywna ocena Moneyval jest owocem wielu lat pracy, która rozpoczęła się już dawno temu, kiedy Watykan został jego członkiem w 2011 roku. Jest to również wynik niedawnego procesu rozwoju i umocnienia Urzędu Nadzoru i Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej.

Moneyval twierdzi, że Instytut Dzieł Religijnych, zwany potocznie „bankiem watykańskim”, wprowadził ważne zmiany w swoim systemie zarządzania i procesach odpowiedniej weryfikacji, czego przejawem była likwidacja w latach 2013-2015 około 800 kont nie powiązanych ze Stolicą Apostolską czy Kościołem katolickim.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Opublikowano raport
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.