Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Opublikowano raport

Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Opublikowano raport
(fot. unsplash.com)
1 miesiąc temu
PAP / jb

Stolica Apostolska z zadowoleniem przyjmuje opublikowany dziś Raport Moneyval i zachętę do kontynuowania podjętej drogi – czytamy w komunikacie prasowym Stolicy Apostolskiej.

„Uznając skuteczność środków przyjętych przez wszystkie organy zaangażowane w walkę z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem terroryzmu, Władze Stolicy Apostolskiej zapewniają o swoim zaangażowaniu w dalsze podążanie drogą pełnej zgodności z najlepszymi standardami międzynarodowymi i w tym celu dokonają starannej oceny zaleceń zawartych w Raporcie”- czytamy w watykańskim komunikacie.

Komitet Moneyval jest organem Rady Europy ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, został powołany w 1997 roku. W chwili obecnej posiada 28 stałych i 2 tymczasowych członków.

Z raportu tej instytucji wynika, że Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Stolica Apostolska uzyskała pięć orzeczeń o „znacznej” skuteczności i sześć o „umiarkowanej” skuteczności; w żadnym przypadku nie wyrażono orzeczenia o „niskiej” skuteczności. Pozytywna ocena Moneyval jest owocem wielu lat pracy, która rozpoczęła się już dawno temu, kiedy Watykan został jego członkiem w 2011 roku. Jest to również wynik niedawnego procesu rozwoju i umocnienia Urzędu Nadzoru i Informacji Finansowej Stolicy Apostolskiej.

Moneyval twierdzi, że Instytut Dzieł Religijnych, zwany potocznie „bankiem watykańskim”, wprowadził ważne zmiany w swoim systemie zarządzania i procesach odpowiedniej weryfikacji, czego przejawem była likwidacja w latach 2013-2015 około 800 kont nie powiązanych ze Stolicą Apostolską czy Kościołem katolickim.

Źródło: KAI / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
27,93 zł
39,90 zł

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Watykan zdał egzamin z przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Opublikowano raport
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.