Włochy: apel papieża o wolne niedziele i święta dotyczy poszanowania godności człowieka

Włochy: apel papieża o wolne niedziele i święta dotyczy poszanowania godności człowieka
(fot. PAP/EPA/ANDREAS SOLARO / POOL)
KAI / mp

Niedawny apel papieża Franciszka o wolne niedziele i święta dotyczy poszanowania godności człowieka.

Pisze o tym w liście do redakcji rzymskiego dziennika "La Repubblica" sekretarz generalna centrali związkowej CISL Annamaria Furlan.
Szacunek ten, dodaje szefowa związku związanego niegdyś z chadecją i do dziś określanego jako chrześcijański, wymaga stworzenia "takiego modelu społeczeństwa, w którym swoboda robienia zakupów, której nikt nie zamierza negować, nie może oznaczać umniejszenia wartości pracy bądź podstawowej roli rodziny".

Innymi słowy, podkreśla włoska działaczka związkowa, "zagwarantowanie obywatelom podstawowych usług również w dniach świątecznych , nie oznacza zgody na spędzenie dnia Bożego Narodzenia w centrum handlowym, jak gdyby chodziło o jakieś prawo".

Annamaria Furlan zwraca przy okazji uwagę, że "te same międzynarodowe koncerny, które chcą, by ich centra handlowe we Włoszech były otwarte, ani myślą forsować niczego takiego we Francji, w Niemczech czy w Hiszpanii".

Szefowa centrali CISL uważa, że sprawą nie należy obciążać parlamentu i nie są potrzebne nowe przepisy "z góry" w zakresie godzin otwarcia sklepów. I w tej dziedzinie, jej zdaniem, zalecana jest decentralizacja, to jest zainteresowanie tą sprawą samorządów lokalnych, przedsiębiorstw i związków zawodowych, które ustalą elastyczny czas ich otwarcia, nie zapominając również o podniesieniu zarobków pracowników, "a przede wszystkim o dobrowolnym charakterze pracy w niedziele i święta".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Włochy: apel papieża o wolne niedziele i święta dotyczy poszanowania godności człowieka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.