Włochy: beatyfikacja s. Leonelli Sgorbati - włoskiej męczennicy z Somalii

Włochy: beatyfikacja s. Leonelli Sgorbati - włoskiej męczennicy z Somalii
(fot. Piotr Drabik/flickr.com)
KAI / ms

W sobotę 26 maja w katedrze w Piacenzy w północnych Włoszech prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato ogłosi błogosławioną pochodzącą z tych strony siostrę Leonellę Sgorbati ze Zgromadzenia Misjonarek Maryi Pocieszycielki.

Poniosła ona śmierć męczeńską z rąk islamskich terrorystów w Somalii we wrześniu 2006 w wieku niespełna 66 lat, niosąc pomoc miejscowej ludności jako pielęgniarka.

Krótki życiorys nowej błogosławionej:

DEON.PL POLECA

Leonella Sgorbati urodziła się 9 grudnia 1940 w miasteczku Gazzola koło Piacenzy jako ostatnia z trójki dzieci. Na chrzcie otrzymała imię Rosa (Róża). 9 października 1950 cała rodzina przeniosła się do Sesto San Giovanni koło Mediolanu i tam w rok później, już po śmierci ojca, rozpoczęła naukę w kolegium prowadzonym przez siostry od Przenajświętszej Krwi.

W tamtejszej kaplicy, nie mając jeszcze 12 lat, przeżyła doświadczenie bezpośredniego kontaktu z Jezusem, które rozbudziło w niej powołanie zakonne.

5 maja 1963 wstąpiła do Zgromadzenia Misjonarek Maryi Pocieszycielki a 22 listopada 1965 złożyła w nim pierwsze śluby, przyjmując imię Leonella. Następnie wyjechała na dalsze studia do Anglii i tam w 1969 uzyskała dyplom pielęgniarki.

W rok później wyjechała na misje do Kenii, gdzie 19 listopada 1972 złożyła śluby wieczyste. W liście do swej dawnej mistrzyni nowicjatu napisała wówczas, że chce zawsze być blisko Pana, któremu "z sercem prostym i radosnym oddałam wszystko".

W Kenii pracowała bardzo ofiarnie w szpitalach - najpierw w Nyeri, potem w Nkubu a także uczyła w szkole dla pielęgniarek. W 1993 reprezentowała swoje siostry na VII kapitule ogólnej zgromadzenia, na której wybrano ją na przełożoną regionalną a mandat ten pełniła przez dwie kadencje.

Siostry Maryi Pocieszycielki były od 1925 obecne również w sąsiedniej Somalii, ale wojna w tym kraju z przełomu lat osiemdziesiątych i dziewiątych zmusiła prawie wszystkie je do wyjazdu w 1991. Na miejscu pozostała tylko mała grupka zakonnic przy międzynarodowym szpitalu dla dzieci SOS.

Istniała przy nim także szkoła dla pielęgniarek, prowadzona przez siostry. S. Leonella zgłosiła się do pracy w tej placówce, chcąc wesprzeć pracujące tam zakonnice. Na miejscu trzeba było odnosić się z szacunkiem i wrażliwością do stosunków z islamem i włoska siostra była na tym punkcie bardzo uczulona, nie robiąc niczego, co byłoby sprzeczne z Koranem i przestrzegając inne siostry przed prozelityzmem.

Nie chroniło to ich jednak przed atakami ekstremistów islamskich, bardzo silnych w tym zacofanym i od lat pogrążonym w krwawej wojnie domowej kraju. Siostry miały świadomość nieustannego zagrożenia, ale żadna nie zdecydowała się wyjechać ze stolicy - Mogadiszu.

W niedzielę 17 września 2006, po zakończeniu lekcji w szkole Leonella wyszła do domu. Po kilku krokach usłyszała strzały, z których jeden ją dosięgnął. Próbowała zawrócić, ale znowu została trafiona i upadła na ulicę. Okoliczni ludzie zanieśli ją do szpitala a tam zajęły się nią współsiostry.

Leonella była blada, bardzo krwawiła, ale zachowywała świadomość. Upływ krwi spowodował, że nie udało jej się już uratować. Tuż przed śmiercią wypowiedziała trzykrotnie: "Przebaczam". O 13.45 zmarła, nie mając jeszcze 66 lat.

Jej proces beatyfikacyjny rozpoczęła diecezja Mogadiszu 31 sierpnia 2013 a 8 listopada 2017 Franciszek zatwierdził dekret uznający oficjalnie męczeństwo włoskiej zakonnicy. Jej doczesne szczątki spoczywają w jednym z kościołów w stolicy Kenii - Nairobi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Włochy: beatyfikacja s. Leonelli Sgorbati - włoskiej męczennicy z Somalii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.