Znamy datę publikacji posynodalnej adhortacji papieża

Znamy datę publikacji posynodalnej adhortacji papieża
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
5 lat temu
press.vatican.va / PAP / kw

Podano tytuł i oficjalną datę prezentacji najnowszej adhortacji posynodalnej papieża Franciszka.

Adhortacja "Amoris laetitia. O miłości w rodzinie" (łac. Radość miłości) zostanie zaprezentowana 8 kwietnia br. o 11.30 przez kardynałów Lorenzo Baldisseriego i Christopha Schonborna OP, a także parę świeckich - Francesco i Giuseppinę Miano.

Informację podało biuro prasowe Watykanu.

*  *  *

Na temat adhortacji wypowiadało się już wiele osób, m.in. hierarchowie i publicyści.

"W dokumencie tym zostaną poruszone także tematy wiernych żyjących w związkach niesakramentalnych oraz wierzących rozwiedzionych i ich zaangażowania w życiu wspólnoty Kościoła. Będzie to pierwszy krok, aby przewrócić pewną kartę w historii Kościoła po 1700 latach" - komentował adhortację kard. Walter Kasper.

Jak natomiast poinformował argentyński dziennik LA RAZÓN, na podstawie sobie wiadomych źródeł, papieska adhortacja będzie liczyła 323 punkty i będzie jednym z najważniejszych dokumentów obecnego pontyfikatu (dla porównania adhortacja "Familiaris Consortio" Jana Pawła II liczyła 86 punktów).

Wielu komentatorów wskazuje także na fakt, że największą nowością tego dokumentu będzie jego język: - Czy należy się spodziewać - jak na swoim facebookowym koncie napisał prof. Andrea Grillo z Papieskiego Ateneum św. Anzelma w Rzymie - dokumentu, który mógłby nosić tytuł "Rerum familiarium novarum"?

Przewodniczący Papieskiej Rady Rodziny arcybiskup Vincenzo Paglia mówił, zapowiadając dokument, że będzie to "hymn na cześć miłości" i zarazem potwierdzenie misji Kościoła "wychodzącego" do ludzi i towarzyszącego rodzinom w każdym momencie życia.

Adhortacja będzie głosić miłość, która oznacza troskę o dobro dzieci, bliskość ze "zranionymi rodzinami" - dodał hierarcha.

*  *  *

Dwa synody biskupów w 2014 i 2015 roku na temat rodziny przebiegły pod znakiem głębokich podziałów, przede wszystkim w podejściu do osób rozwiedzionych i będących w nowych związkach. Część bardziej postępowej hierarchii postulowała, by pod ściśle określonymi warunkami dopuścić tych ludzi do sakramentu komunii. Równie liczne grono przeciwników takiego rozwiązania, wśród nich przedstawiciele polskiego episkopatu, uważa, że nie można zmieniać doktryny Kościoła.

Inną sporną kwestią były pary homoseksualne. W tej sprawie opowiedziano się wyraźnie przeciwko wszelkiej dyskryminacji osób o takich skłonnościach, ale również przeciw uznawaniu ich związków za małżeństwa.

Po zakończeniu ubiegłorocznego synodu Franciszek otrzymał jego obszerny dokument podsumowujący całe obrady i zgłoszone postulaty. Na jego podstawie papież przygotował adhortację, w której zajął stanowisko wobec najbardziej spornych kwestii; jakie - nie wiadomo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znamy datę publikacji posynodalnej adhortacji papieża
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.