Znamy nowe szczegóły planowanej wizyty papieża w Genewie

Znamy nowe szczegóły planowanej wizyty papieża w Genewie
(fot. PAP/EPA/ANGELO CARCONI)
KAI / kk

Znane są kolejne szczegóły związane z planowaną wizytą papieża Franciszka w Genewie 21 czerwca tego roku.

W ramach wizyty z okazji 70-lecia Światowej Rady Kościołów tego dnia o godz. 17.30 Franciszek odprawi Mszę św. w hali wystawienniczej w Centrum Kongresowym "Palexpo" w Genewie, potwierdziła 24 marca doniesienia mediów szwajcarskich diecezja Lozanna-Genewa-Fryburg. Po liturgii, ok. godz. 20.00 papież uda się w drogę powrotną do Rzymu z położonego nieopodal lotniska Coitrin w Genewie.

DEON.PL POLECA
Według agencji informacyjnej SDA, swoją jednodniową wizytę w Genewie papież rozpocznie w godzinach porannych 21 czerwca wizytą w siedzibie Światowej Rady Kościołów. Przed Mszą św. na "Palexpo" przewidziane jest spotkanie z rządem Szwajcarii.

O wstępnym programie papieskiej wizyty informowali na początku marca w Watykanie sekretarz generalny ŚRK pastor Olav Fykse Tveit i przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Pochodzący ze Szwajcarii kard. Koch mówił wówczas, że jednodniowa wizyta pod hasłem "Wspólnie iść naprzód, modlić się i pracować" dotyczy głównie Światowej Rady Kościołów. Planowane jest krótkie spotkanie z władzami Szwajcarii. Ponadto Franciszek chciałby odprawić w Genewie Mszę św. dla szwajcarskich katolików. Nie jest natomiast planowana wizyta w instytucjach ONZ.

DEON.PL POLECA

W ubiegłym tygodniu odbyło się w Genewie spotkanie dotyczące organizacji papieskiej wizyty, potwierdził dyrektor generalny "Palexpo" Claude Membrez informację dziennika "Le Matin". Według tej informacji w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Watykanu, Kościoła katolickiego Szwajcarii oraz rządu i władz lokalnych. Membrez powiedział też, że Msza św. będzie przekazywana na wielkich ekranach telewizyjnych w kilku miejscach Genewy. Inne szczegóły papieskiej wizyty są jeszcze omawiane z Watykanem.

Franciszek będzie trzecim papieżem odwiedzającym Światową Radę Kościołów w Genewie. Przed nim uczynili to bł. Paweł VI w 1969 r. i św. Jan Paweł II w 1984 r.

Światowa Rada Kościołów (nazywana również Ekumeniczną Radą Kościołów) skupia obecnie 348 lokalnych Kościołów protestanckich, anglikańskich, prawosławnych i starokatolickich oraz wspólnoty kościelne z około 120 krajów. Założona została 23 sierpnia 1948 r. w Amsterdamie, a swoją siedzibę ma w Genewie. Kościół katolicki nie jest członkiem ŚRK, ale teologowie katoliccy pracują jako pełnoprawni członkowie w ważnych komisjach tego gremium. Luterański teolog z Norwegii, pastor Olav Fykse Tveit jest sekretarzem generalnym ŚRK od 2010 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Znamy nowe szczegóły planowanej wizyty papieża w Genewie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.