Sudan Południowy jest zagrożony najgorszym kryzysem humanitarnym od lat

Sudan Południowy jest zagrożony najgorszym kryzysem humanitarnym od lat
(fot. punghi / Shutterstock.com)
KAI / pk

Trwa piąty rok wojny w Sudanie Południowym. Straciło w nim życie kilkadziesiąt tysięcy osób, 2,5 mln musiało opuścić swe domy, 7 mln jest uzależnionych od pomocy humanitarnej. W tej sprawie do Watykanu przybył koordynator regionalny ONZ ds. uchodźców.

Arnauld Akodjenou spotkał się z przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Podziękował im za podtrzymywanie międzynarodowego zainteresowania tą sprawą i apele o solidarność. W wywiadzie dla Radia Watykańskiego oenzetowski urzędnik przypomniał, że Sudan Południowy jest najmłodszym krajem na świecie, a przez niespełna 7 lat swojego istnienia zaznał jedynie 2 lata pokoju. Jeżeli mu nie pomożemy, grozi nam najgorsza katastrofa humanitarna w Afryce - mówi Akodjenou.

- Na chwilę obecną, nikt nie może dokładnie przewidzieć, kiedy to wykrwawianie populacji się skończy. Nikt tego nie wie. Ponad milion uchodźców żyje w północnej części Ugandy. Ponad 800 tys. w Sudanie, 400 tys. w Etiopii, 120 tys. w Kenii, 100 tys. w Demokratycznej Republice Konga i prawie 3 tys. w RPA - mówi koordynator regionalny ONZ ds. uchodźców. - Jest problem z żwynością, schronieniem, wodą i infrastrukturą sanitarną. Są problemy ze służba zdrowia i edukacją. Ponad 85 proc. uchodźców to kobiety i dzieci. To oznacza, że w tym momencie są tam dzieci, które od ponad 3 lat nie chodzą do szkoły. Jak w takiej sytuacji mówić o przyszłości najmłodszego kraju na świecie? Coś trzeba z tym zrobić. Jeśli nic się w tym względzie nie zmieni, czeka nas najtragiczniejszy kryzys humanitarny w Afryce.

Akodjenou wyraził przekonanie, że rozwiązanie problemu musi być natury politycznej. Trzeba zbudować konsensus między politykami, aby dzielili odpowiedzialność i władzę, aby stworzyli przestrzeń bezpieczeństwa i choćby minimum rządów prawa w tym państwie. Jak na razie wszystkich tych elementów brakuje - powiedział Akodjenou.

DEON.PL POLECA

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sudan Południowy jest zagrożony najgorszym kryzysem humanitarnym od lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.