W ciągu 11 lat o milion spadła liczba osób deklarujących się jako katolicy na Węgrzech

W ciągu 11 lat o milion spadła liczba osób deklarujących się jako katolicy na Węgrzech
Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

W porównaniu do spisu powszechnego na Węgrzech z 2011 r. na Węgrzech doszło do dużego spadku liczby osób określających się jako religijne – wynika z danych węgierskiego Głównego Urzędu Statystycznego (KSH), który we wtorek podsumował zeszłoroczny spis ludności. Jak zauważają media, liczba katolików przez dekadę spadła o ponad 1 mln.

Na dobrowolne pytanie o przynależność religijną odpowiedziało jedynie 60 proc. populacji, a 50 proc. respondentów, tj. 2,9 mln osób, wskazało religię katolicką, z czego 2,6 mln wyznanie rzymskokatolickie, a 165 tys. grekokatolickie. Ponadto 27 proc. respondentów odpowiedziało, że nie jest religijna.

Społeczeństwo się starzeje

Jak zauważa portal hvg.hu, w spisie z 2011 r. liczba katolików na Węgrzech wynosiła 3,69 mln, więc przez dekadę spadła ona o ponad 1 mln osób. Portal podkreśla też, że społeczeństwo węgierskie się starzeje: średnia wieku w 2011 r. wynosiła 41,5 roku, podczas gdy obecnie jest to nieco ponad 43 lat. W porównaniu z ostatnim spisem na Węgrzech mieszka o 334 tys. mniej osób. Na dzień 1 października populacja kraju wynosiła 9,604 mln osób.

Według najnowszych danych 22 proc. populacji Węgier ma wykształcenie wyższe, a 23 proc. osób ukończyło co najwyżej szkołę podstawową. Ponadto 73 proc. kobiet urodziło dziecko, z czego 23 proc. urodziło jedno dziecko, 35 proc. dwoje dzieci, a 18 proc. urodziło troje lub więcej dzieci. W 2022 r. na Węgrzech mieszkało 218 tys. obcokrajowców (wzrost o 52 proc. w porównaniu z 2011 r.), z czego trzy czwarte stanowili Europejczycy. Najwięcej obcokrajowców mieszkających na Węgrzech pochodzi kolejno z Ukrainy, Niemiec, Rumunii, Chin i Słowacji.

Językiem angielskim na Węgrzech posługuje się co czwarta osoba, co oznacza wzrost o ok. 50 proc. w porównaniu z przedostatnim cenzusem. Powszechny spis ludności Węgier został przeprowadzony po raz szesnasty w dniach od 1 października do 28 listopada 2022 roku.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Raniero Cantalamessa OFMCap

Droga wiary jest zapisana w Credo

Dla chrześcijan Credo to znacznie więcej niż recytowanie dogmatu. To publiczne wyznanie, że prawdy wiary stały się treścią ich życia. Czy jesteśmy świadomi, co tak naprawdę deklarujemy, ilekroć powtarzamy...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W ciągu 11 lat o milion spadła liczba osób deklarujących się jako katolicy na Węgrzech
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.