Wielkanoc u Luteranów w reżimie sanitarnym

PAP/kb

Luterańskie nabożeństwa w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc - z uwagi na pandemię - odbędą się w reżimie sanitarnym. Część parafii odwołała je, a wiele innych odprawi ich więcej – podała rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

"Niektóre rodziny gromadzą się na nabożeństwach domowych. Osoby, które pozostają w domach mają możliwość uczestniczenia w nabożeństwach transmitowanych za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. Komunia jest sprawowana z zachowaniem obowiązujących wytycznych. Wychodząc naprzeciw potrzebom duchowym, opierając się na zasadzie powszechnego kapłaństwa wynikającej z sakramentu chrztu, dopuszcza się sprawowanie sakramentu komunii w domu" – poinformowała rzecznik.

Godfrejów-Tarnogórska przypomniała, że Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia przez Jezusa wieczerzy pańskiej.

„Luteranie wierzą, że komunia św. jest sakramentem, tzn. ustanowionym przez Chrystusa widzialnym znakiem niewidzialnej łaski bożej. Sakrament jest nie tylko pamiątką śmierci Jezusa, ale również zapowiedzią radości zmartwychwstania" – wyjaśniła.

Rzecznik podkreśliła, że "w komunii Chrystus przychodzi w swoim ciele i krwi pod postaciami chleba i wina”.

DEON.PL POLECA

Luteranizm od samego początku wierzy w realną i substancjalną obecność ciała i krwi Jezusa w chlebie i winie. Komunia jest udzielana pod dwiema postaciami.

"Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce zaprasza do komunii nie tylko ewangelików reformowanych i metodystycznych, z którymi jest w tzw. wspólnocie ambony i ołtarza, ale także wszystkich chrześcijan, którzy wierzą w realną obecność Chrystusa w sakramencie ołtarza” – powiedziała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

W Wielki Czwartek barwą liturgiczną jest biel, symbol czystości i niewinności. Wieczorem w parafiach odprawiane są nabożeństwa, podczas których wspomina się ostatnią wieczerzę, którą Jezus spożył z uczniami w Jerozolimie. „W liturgii nabożeństwa ksiądz śpiewa dziękczynne <<chwała bogu="" na="" wysokościach!="">>, a zbór odpowiada. Podczas nabożeństwa dzwony zabrzmią po raz ostatni. Zamilkną do Wielkanocy” – powiedziała rzecznik.</chwała>

Wielki Piątek jest pamiątką śmierci Jezusa Chrystusa, dniem refleksji i zadumy. Luteranie, podobnie jak wszyscy chrześcijanie, wspominają cierpienie i śmierć Jezusa Chrystusa, jego poświęcenie się dla ludzi.

„Wielki Piątek to najważniejsze luterańskie święto, które koncentruje myśli wierzących na krzyżu Chrystusa. Bóg stał się człowiekiem, tak bardzo, że nawet doświadczył odrzucenia, cierpienia i umierania" – podkreśliła rzecznik Kościoła luterańskiego w Polsce.

Zaznaczyła, że atmosfera Wielkiego Piątku w Kościele jest wyjątkowa. „To dzień wyciszenia. Jest to związane z ewangelicką duchowością, która koncentruje się na wewnętrznym doświadczaniu i przeżywaniu Chrystusa w słowie bożym i sakramencie. Zwykle odprawiane są dwa nabożeństwa ze spowiedzią i komunią św. W kościołach dominuje czerń, a krzyż przysłonięty jest kirem. Liturgia ma charakter żałobny. Czytane są fragmenty męki pańskiej; śpiewane pieśni pasyjne i recytowane tzw. improperia <>” - powiedziała.

W parafiach ewangelickich nie ma tradycji budowania grobu pańskiego.

Wielki Piątek dla luteranów jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W niektórych domach przestrzega się postu, ale nie jest on obowiązkowy. Rezygnuje się z korzystania z telewizji, radia i internetu.

W Wielką Sobotę wierni pozostają w wyciszeniu podkreślając spoczynek Jezusa w grobie. W niektórych parafiach są odprawiane krótkie nabożeństwa. Barwą liturgiczną jest czerń. Wielka Sobota łączy gorycz i ból pamiątki śmierci Chrystusa z pełnym nadziei oczekiwaniem na radość zmartwychwstania.

"W Kościele luterańskim nie praktykuje się święcenia pokarmów wielkanocnych. Natomiast w ewangelickich domach każdy pokarm i posiłek, także ten świąteczny, poświęca się słowem bożym i modlitwą” – oznajmiła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Święto Zmartwychwstania Pańskiego jest najradośniejszym dniem w roku kościelnym. Upamiętnia zmartwychwstanie Chrystusa, które jest zwycięstwem nad mocą śmierci.

Rzecznik Kościoła powiedziała, że Wielkanoc obchodzona jest w ciągu dwóch dni: w niedzielę i poniedziałek. „Wczesnym rankiem w Niedzielę Wielkanocną w niektórych parafiach odbywają się nabożeństwa rezurekcyjne.

Przed południem odprawiane są nabożeństwa główne ze spowiedzią i komunią. Kolorem liturgicznym jest biel. Rozbrzmiewają dzwony i radosne <>” - dodała.

W niedzielę rodziny zasiadają do uroczystego śniadania. W zależności od regionalnych zwyczajów w ewangelickich domach spożywa się tradycyjne polskie potrawy wielkanocne.

W Poniedziałek Wielkanocny luteranie ponownie gromadzą się na nabożeństwach i wspominają historię uczniów, którzy wracali z Jerozolimy do Emaus.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ponad 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Wielkanoc u Luteranów w reżimie sanitarnym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.